Siber Güvenlik

Conti grubundan Kosta Rika vatandaşlarına ayaklanma çağrısı

Conti grubundan Kosta Rika vatandaşlarına ayaklanma çağrısıKosta Rika’da birçok bakanlık ve devlet kurumunun verilerini ele geçiren Conti fidye yazılım grubu, halka seslenerek  istedikleri ödemeyi yapmayan hükümeti devirmelerini istedi.

Orta Amerika ülkesi Kosta Rika’da siber güvenlik alanında oldukça ilginç bir gelişme yaşandı. Siber suç örgütü Conti, geçen aydan bu yana yaptığı saldırıları geri çekmek için Kosta Rika hükümetinden fidye talep etti. 8 Mayıs tarihinde başa geçen çiçeği burnunda cumhurbaşkanı Rodrigo Chaves Robles’e seslenerek daha fazla ödeme yapacak bir hükümet kurmasını isteyen çete, halka da rejim değişikliği için ayaklanma çağrısında bulundu.

Conti tarafından verilen mesajda, “Kosta Rika’nın tüm sakinlerine sesleniyorum, hükümetinize dönün ve en kısa zamanda ödeme yapmaları için mitingler düzenleyin.” denildi. İnternet üzerinden sesini duyurmaya çalışan grubun açıklamasındaki “Peki ya hükümetiniz durumu istikrara kavuşturamazsa? Belki de onu değiştirmeye değerdir?” ifadeleri dikkat çekti.

Putin yanlısı Conti’nin sızan fidye yazılımı Rusya’ya karşı kullanıldı

Conti, Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Kalkınma ve Aile Ödenekleri Fonu ve Alajuela’daki bir Kosta Rika Üniversitesi sitesindeki verileri şifreledi. Çete ele geçirdiği 670 gigabayttan fazla verinin %97’sini sızdırdıklarını iddia etti.

Cumhurbaşkanı Rodrigo Chaves Robles, verilerin çalınması ve 10 milyon dolar olduğu iddia edilen fidye talebi üzerine ülke genelinde olağanüstü hal ilan etti.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu