Siber Güvenlik

Qakbot siber suç şebekesine uluslararası operasyon: 8,6 milyon dolar kripto paraya el konuldu!

Qakbot siber suç şebekesine uluslararası operasyon: 8,6 milyon dolar kripto paraya el konuldu!Fidye yazılım saldırıları düzenleyen siber suç çetesi Qakbot’a ABD’nin öncülüğünde uluslararası bir operasyon düzenlendi.

Farklı ülkelerin polis teşkilatı ve ABD Kolluk kuvvetlerince düzenlenen teknik operasyonda zararlı botnet yazılımı Qakbot ağının altyapısı çökertildi.

Dünya genelinde 700.000’den fazla sisteme bulaşan yazılım, Fransa’da 26.000 bilgisayara zarar verdi. Operasyonda ayrıca 8,6 milyon dolar değerinde kripto paraya el konuldu

Black Basta çetesinin arkasında kim var?

FBI’dan ve ABD Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada çok uluslu bir operasyon, Qakbot botnet ağını dağıtmak amacıyla gerçekleştirildi. Operasyona ABD’nin yanısıra Fransa, Almanya, Hollanda, İngiltere, Romanya ve Letonya da katıldı.

Olay, ABD’nin bir botnet altyapısına karşı gerçekleştirdiğin ilk operasyon olarak tarihe geçti.

Qakbot zararlı yazılımı kurbanlarının bilgisayarlarına e-posta üzerinden gerçekleştirilen oltalama saldırılarılarıyla bulaşıyor. Qbot ve Pinkslipbot gibi farklı isimlerle de bilinen botnet, genellikle istenmeyen e-postaların dışında zararlı bağlantılar içeren iletilerle de yayılıyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu