Siber Saldırılar

Arnavutluk’ta e-devlet sistemi siber saldırıya uğradı

Arnavutluk'ta e-devlet sistemi siber saldırıya uğradıVatandaş hizmetlerinin henüz geçtiğimiz Mayıs ayında çevrimiçi hale geldiği Arnavutluk’ta resmi web siteleri siber saldırılar sonucunda hacklendi.  

Ülkenin çevrimiçi kamu hizmetleri ve web sitelerinin siber saldırılar nedeniyle devre dışı kaldığı bildirildi. Arnavutluk Ulusal Bilgi Toplumu Ajansı’ndan (AKSHI) yapılan açıklamaya göre, Başbakanlık ve Parlamento’nun web siteleri ile yerli ve yabancılar tarafından kamu hizmetlerine erişmek için kullanılan e-Arnavutluk portalı hacklendi. Resmi işlemlerin geçtiğimiz Mayıs ayında çevrimiçi ortama aktarılarak gerçekleştirilmeye başladığı ülkede gerçekleşen saldırı endişeye sebep oldu.

İngiltere Dışişleri Bakanlığına “kritik” siber saldırı

Arnavut basını, söz konusu saldırının Ukrayna ve Almanya’da gerçekleştirilenlerle benzerlik gösterdiğini bildirdi. AKSHI, sorunları çözmek için Microsoft’un Tespit ve Müdahale Ekibi (DART) ve Jones Group International ile işbirliği yaptığı belirtiliyor.

DEUTSCHE WINDTECHNIK SALDIRISIYLA BENZERLİK GÖSTERİYOR

Arnavut medyasının Başbakanlıktan aktardığı resmi açıklamada, halka verilerinin güvende olduğuna dair güvence verildi.

Uzmanlar, Arnavutluk’a düzenlenen saldırı ile Nisan 2022’de Deutsche Windtechnik’in bilişim sistemlerini devre dışı bırakan saldırı arasında benzerlik kuruyor.

Şirketin bakımını yaptığı rüzgâr türbinleri hasar görmemiş olsa da, düzenli olarak çalışmaya yeniden başlanabilmesi için birkaç güne ihtiyaç duyulmuştu.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu