Siber Güvenlik

Las Vegas’ta BlackCat kabusu: Fidye yazılım çetesi, otel zincirine 10 dakikada sızdı

Las Vegas'ta BlackCat kabusu: Fidye yazılım çetesi, otel zincirine 10 dakikada sızdıBlackCat veya diğer adıyla ALPHV fidye yazılımı çetesi, Las Vegas’taki konaklama ve eğlence şirketi olan MGM Resorts’a sızarak hizmetlerde kesintilere yol açtı.

Siber tehdit aktörleri, MGM Resorts’u işlevsiz hâle getirmenin 10 dakikalık bir telefon görüşmesiyle gerçekleştiğini iddia etti.

KÜRESEL OTEL ŞİRKETİNİ KESİNTİYE UĞRATTILAR

Kötü amaçlı yazılım arşivi vx-underground tarafından yayınlanan bir gönderiye göre, ALPHV/BlackCat fidye yazılımı grubu, geçtiğimiz günlerde MGM Resorts siber kesintisinin sorumluluğunu üstlendi.

Çete, MGM Resorts’tan fidye almak için yaygın sosyal mühendislik taktiklerini ve içeriden bilgi almak için çalışanların güvenini kazanmayı tercih ettiğini belirtti.

İLK ERİŞİM ON DAKİKALARINI ALDI

Çeteye göre uluslararası otel şirketine sızmak, bir şirket çalışanıyla yapılan on dakikalık telefon konuşmasıyla gerçekleşti.

Çetenin yaptığı açıklamada “ALPHV fidye yazılımı grubunun MGM Resorts’a saldırmak için yaptığı tek şey LinkedIn’e girmek, bir çalışan bulmak ve ardından Yardım Masasını aramaktı.” ifadeleri kullanıldı.

Şirket, Las Vegas’ta bulunan kumarhanelerindeki slot makinelerinin kapandığını fark etmesiyle birlikte kesintiler yaşamaya başladı. Bir süre faaliyet gösteremeyen şirket, bir süre sonra açıklama yaparak “Yemek, eğlence ve oyun dâhil olmak üzere tüm tesislerimiz şu anda faaliyette.” açıklamasında bulundu.

Fidye yazılım grupları kedi gibi 9 canlı: BlackMatter ve REvil, BlackCat ile tekrar sahnede

BLACKCAT KİMDİR?

BlackCat ya da ALPHV, Windows ve Linux gibi farklı işletim sistemleri için kötü amaçlı yazılımların kolayca özelleştirilmesine olanak tanıyan platformlar arası bir programlama dili olan Rust’u ilk kez başarıyla kullanmasıyla bilinen bir fidye yazılımı grubu.

Grup, birden fazla işletim sistemini hedef almalarına ve Rust ile yazılmış kötü amaçlı yazılımları analiz etmek için tasarlanmamış güvenlik kontrollerini atlamalarına olanak tanıyan Rust’u kullanarak tespit edilmekten kurtulmayı ve kurbanlarının dosyalarını başarıyla şifrelemeyi başarmakla öne çıkıyor.

Grup, RaaS (Hizmet Olarak Fidye Yazılımı) ortaklık programını ilk olarak Aralık 2021’de orijinal adı ALPHV olan bir dark web forumunda duyurdu. Grup yaklaşık olarak Aralık 2021’den bu yana faaliyet gösteriyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu