Siber Güvenlik

SpaceX, Starlink’i hackleyen araştırmacıyı ödüllendirdi

SpaceX, Starlink'i hackleyen araştırmacıyı ödüllendirdiElon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX’in internet hizmeti Starlink, firmayı hackleyen güvenlik araştırmacısını ödüllendirdi. Şirket, güvenlik seviyesini geliştirmek için üçüncü taraflardan gelen eleştirilere önem veriyor.

Starlink’i hacklemek için gereken 25 dolarlık bir çipin yeterli olacağını kim düşünebilirdi? Belçika’dan bir güvenlik araştırmacısı olan Lennert Wouters, Starlink’in ağına ve iletişim bağlantılarına girmeyi başardı ve tüm sistemi özgürce keşfetmeyi başardı.

Yapılan kulağa oldukça korkutucu gelse de, Wouters bunu kötü bir niyetle yapmadı. Saldırı hakkında kamuya açıklama yapmadan önce, durumu Starlink’e bildirdi. SpaceX’in saldırıya verdiği cevap ise sıradışıydı.

Wouters, Starlink’e girebilmek için kendisine ait olan bir Starlink uydu çanağını söktü. Daha sonra da bir Raspberry Pi mikro kontrol cihazından, elektronik anahtarlardan, flash depolamadan ve bir voltaj regülatöründen oluşan özel bir devre kartıyla modifiye etti. Düzeneği mevcut Starlink güç devre kartına (PCB) lehimledi ve bağladı. Bağlantının sağlanmasının ardından, araç sistemi geçici olarak kısa devre yapabildi ve bu da Wouters’a sisteme açılan bir yol sağladı. Wouters erişim elde ettikten sonra ağı özgürce keşfedebildiğini söyledi.

Belediyedeki zafiyetleri bulan öğrenciye kahve fincanı seti verildi

Wouters, tüm bulgularını SpaceX’e gereği gibi özel hata ödül programı aracılığıyla gönderdi. Bu sayede de şu anda ikinci sırada yer aldığı SpaceX bug avı onur listesine dahil oldu. SpaceX muhtemelen hacker’a bulduğu hata için para ödemesi yaptı çünkü programın amacı bu. Ancak miktar açıklanmadı.

Wouters’ın hikâyeyi kendi perspektifinden yayınlamasının ardından SpaceX altı sayfalık bir makaleyle cevap verdi. SpaceX, başlıktan itibaren, tüm güvenlik araştırmacılarını Wouters’ın yaptığını yapmaya, yani sistemin bug’ını bulmaya, davet ediyor.

SpaceX, başarısından ötürü Wouters’ı tebrik ederken, diğer yandan da bu tür bir saldırının ağ ve kullanıcıları için etkisinin düşük olduğuna da dikkat çekti. SpaceX’ten gelen açıklamada, “Sistemin her bir parçasına, işini yapmak için gereken minimum ayrıcalığı vermeyi amaçlıyoruz.” denilirken, güvenliği ihlal edilmiş tek bir ekipmanın tüm ağı etkilememesi gerektiği eleştirisi ise kabul edilmiş oldu. Bununla birlikte SpaceX, bir hackerın sürekli olarak izlenmeyen fiziksel erişime sahip olduğu bir cihazı korumanın zor olduğunu da belirtiyor. Tam da bu sebeple ‘bug avı’ devam ediyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu