Siber Güvenlik

Siber saldırıların Almanya’ya maliyeti 224 milyar doları bulacak

Siber saldırıların Almanya’ya maliyeti 224 milyar doları bulacakBilgi güvenliği olaylarının 2023 yılında Almanya’ya 224 milyar dolara mal olacağı açıklandı.

Almanya merkezli bilgi teknolojileri ve telekomünikasyon endüstrisi derneği Bitkom, BT ekipmanı ve veri hırsızlığının yanı sıra dijital ve endüstriyel casusluk ve sabotajın 2023 yılında Almanya’ya 206 milyar avroya (224 milyar dolar) mal olacağını söyledi.

Bitkom’un binden fazla şirketle yaptığı ankete göre, zarar üst üste üçüncü yıl 200 milyar avro sınırını aşacak.

Derneğin anketine katılım gösteren şirketlerin yaklaşık dörtte üçü son 12 ay içinde dijital saldırılara maruz kalırken, bir önceki yıl bu oran %84’tü.

Bitkom Başkanı Ralf Wintergerst, “Şirket sayısındaki hafif düşüş olumlu bir işaret ve koruyucu önlemlerin etkili olduğunu gösteriyor.” dedi.

Siber saldırılar iş dünyasının en büyük kabusu oldu

Ankette yer alan, “Siber saldırılar ticari varlığınızı tehdit ediyor mu?” sorusuna ilk kez şirketlerin yarısından fazlası, yani %52’si “evet” yanıtını verdi. Ankete göre bir yıl önce bu oran %45, iki yıl önce ise %9’du.

SALDIRIYA UĞRAYANLARIN ÇOĞUNLUĞUNUN VERİLERİ ÇALINMIŞ

Anketin ortaya koyduğu istatistiklerde ise göze çarpan saldırılara maruz kalan şirketlerin %70’inin hassas verilerinin çalınmış olması.

Önceki yıl yapılan ankete göre 7 puan artan bu oranın yanı sıra şirket içi iletişimi dinlenen şirketlerin oranı da %61 gibi bir orana ulaşarak geçen yıla göre %4’lük bir artış gösterdi.

Wintergerst ayrıca “Alman ekonomisi suçlular ve düşman devletler için son derece cazip bir hedef. Organize suçlar ile devlet kontrolündeki aktörler arasındaki sınırlar giderek bulanıklaşıyor.” açıklamasını yaptı.

Federal Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Sinan Selen ise söz konusu anket sonuçlarına ilişkin, “Bu büyüyen tehdide karşı yanıtımız, ortaklarımızla iş birliğini önemli ölçüde güçlendirmek, saldırıları hızlı bir şekilde tespit etmek ve bunlara tepki vermek ve savunma mekanizmalarımızı sürekli olarak uyarlamaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu