Dijital Güvenlikİsrail

Pegasus’tan sonra İsrail’den yeni casusluk skandalı!

Pegasus'tan sonra İsrail'den yeni casusluk skandalı!Intellexa’nın devletlere iOS ve Android cihazlardan veri sızdıran bir casus yazılım sattığı ortaya çıktı

İsrailli girişimci Tal Dilian tarafından kurulan gözetim firması Intellexa, devletlerin emniyet ve istihbarat birimlerine 8 milyon dolar karşılığında istihbarat ve bilgisayar korsanlığı hizmeti sağladığı ortaya çıktı.

Vx-undergroud araştırmacıları, Intellect’in ticari teklifi görünümündeki birkaç gizli belgenin bazı görüntülerini paylaştı. Sızan belgeler, bir iOS Uzaktan Kod Yürütme sıfırıncı gün zafiyetinin 8 milyon dolar karşılığında satılmasına dair ayrıntılı bilgiler içeriyor.

Sızan belgeler, şirketin Android ve iOS cihazlardan uzaktan veri çıkarma (data extraction) hizmetleri sunduğunu gösteriyor. Firmadan yapılan teklif, tehdit aktörlerinin hem Android hem de iOS mobil cihazlarını tehlikeye atmasına olanak tanıyan uzaktan, tek tıklamayla tarayıcı tabanlı açıklardan yararlanmayı içeriyor. Tehdit aktörleri, hedefleri bir bağlantıya tıklamaları için yönlendirerek bu yazılımları kullanabiliyor.

ZAFİYETLER APPLE TARAFINDAN HENÜZ GİDERİLMEMİŞ OLABİLİR

Yazılımların Android 12 güncellemesi ve iOS 15.4.1’e karşı çalışması bekleniyor. Apple, iOS 15.4.1’i geçtiğimiz Mart piyasaya sürdü. Bu da yapılan teklifin görece yeni olduğu anlamına geliyor. Şu anda, söz konusu güvenlik açıklarının Apple tarafından giderilip giderilmediği tespit edilebilmiş değil.

Pegasus’un telefonlara sızma teknolojisi kurbanın elini kolunu bağlıyor 

Gözetim firmasının sızan belgelerinden biri, tek işlemli yazılımla hedef alınabilecek Android cihazlarının listesini içeriyor.

Vx-undergroud tarafından paylaşılan belgeler, gözetim endüstrisinin büyümeye devam ettiğini ve çok büyük miktarlarda kârların elde edilebileceğini gösteriyor.

Haziran ayında, Google’ın Tehdit Analizi Grubu’ndan (TAG) araştırmacılar, İtalya ve Kazakistan’daki bazı İnternet servis sağlayıcılarının (İSS’ler) casus yazılımlarını Android ve iOS kullanıcılarından bilgi alabilmesinde İtalyan gözetim firması RCS Labs’a yardımcı olduğunu ortaya çıkardı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu