Siber Güvenlik

Fransa’da bakanlara WhatsApp yasaklandı mı?

Fransa'da bakanlara WhatsApp yasaklandı mı?Fransa’da hükûmet çalışanlarına yabancı menşeli mesajlaşma uygulamalarını telefonlarından kaldırmaları yönünde bir genelge yayımladı.

Başbakan Elisabeth Borne tarafından yayımlanan genelgede, devlet çalışanlarına Signal, WhatsApp ve Telegram gibi yabancı mesajlaşma uygulamalarını kaldırmaları talep edildi. Çalışanlara bunların yerine Fransa’da geliştirilen Olvid uygulaması tavsiye edildi.

Genelge bakanları, devlet sekreterlerini ve daire başkanlarına gönderildi. Daha çok tavsiye niteliğindeki genelge bir yasaklama anlamına gelmiyor.

Almanya’da hükûmet mesajlaşma uygulamalarını mı dinliyor?

Uçtan uca şifreleme özelliği olan Olvid uygulamasına kaydolmak için cep telefonu numarası girmek gerekmiyor.

Son yapılan araştırma Almanya’nın, Rus anlık mesajlaşma uygulaması Jabber’ı takip ettirdiğine ilişkin şüpheleri artırmıştı. Rus siber güvenlik araştırmacıları, sunucuları Almanya’da bulunan Rusya kökenli bir anlık mesajlaşma servisini gizlice dinlemeye yönelik bir hükûmet girişimi keşfetmişti.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu