Siber Güvenlik

SOCRadar’ın güvenlik araştırmacılarından kritik keşif

SOCRadar’ın güvenlik araştırmacılarından kritik keşifSiber güvenlik firması SOCRadar, Microsoft’un Azure bulut hizmetindeki dâhili bilgileri depolayan herkese açık bir depolama sunucusu keşfetti.

SOCRadar’dan güvenlik araştırmacıları Can Yoleri, Murat Özfidan ve Egemen Koçhisarlı’nın ortaya çıkardığı zafiyet Microsoft tarafından giderildi.

Kurumların güvenlik zafiyetlerini bulmalarına yardımcı olan şirket, Microsoft’un Azure bulut hizmetinde barındırılan ve Microsoft’un Bing arama motoruyla ilgili dâhili bilgileri depolayan herkese açık bir depolama sunucusu keşfetti.

Azure depolama sunucusu, Microsoft çalışanları tarafından diğer dâhili veri tabanlarına ve sistemlere erişmek için kullanılan parolaları, anahtarları ve kimlik bilgilerini içeren kod, komut dosyaları ve yapılandırma dosyalarını barındırıyordu.

Ancak depolama sunucusunun kendisi bir parola ile korunmuyordu ve internet üzerindeki herkes tarafından erişilebiliyordu.

Mercedes ticari sırlarını ve kaynak kodlarını yanlışlıkla nasıl paylaştı?

Yoleri’nin yaptığı açıklamada, açığa çıkan verilerin, kötü niyetli kişilerin Microsoft’un dâhili dosyalarını depoladığı diğer yerleri belirlemelerine ya da bu yerlere erişmelerine yardımcı olabileceğini söyledi. Yoleri, bu depolama yerlerinin tespit edilmesinin “Daha önemli veri sızıntılarına yol açabileceğini ve muhtemelen kullanılan hizmetleri tehlikeye atabileceğini” vurguladı.

MICROSOFT’TAN TEBRİK

Araştırmacılar güvenlik açığını 6 Şubat’ta Microsoft’a bildirdi. Microsoft ise 5 Mart’ta sızan dosyaların güvenliğini sağladığını açıkladı.

Microsoft’tan Jeff Jones, “Ortaklarımıza bu sorunu sorumlu bir şekilde bildirdikleri için teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Jones, bulut sunucusunun ne kadar süreyle internete açık kaldığını ya da SOCRadar dışında herhangi birinin içerideki açık verileri keşfedip keşfetmediği hakkında yorum yapmadı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu