Siber Güvenlik

Darkweb’e büyük operasyon: Nemesis darknet pazarı kapatıldı!

Darkwebe büyük operasyon: Nemesis darknet pazarı kapatıldı!Yaklaşık 150 bin kullanıcıya sahip Nemesis darknet pazarı kapatıldı.

Almanya polisi öncülüğünde düzenlenen operasyonda, popüler yasa dışı darknet pazarı Nemesis’in altyapısı ele geçirildi ve internet sitesi kapatıldı.

Almanya’nın yanısıra ABD ve Litvanya kolluk kuvvetlerinin de ortak operasyonuyla kapatılan sitenin operatörlerini adalete teslim etmek için soruşturma devam ediyor.

POLİS SİTESİNE BAĞLANAN QR KODU BIRAKTILAR

Bundeskriminalamt (BKA) ya da Alman federal polisine göre Nemesis 2021 yılında kuruldu. Kurulduğu günden beri hızla büyüyen siber suç pazar sitesi bünyesinde 150.000’den fazla kullanıcı ve 1.100’den fazla satıcı barındırıyordu.

Polis, bu satıcıların yaklaşık %20’sinin Almanya merkezli olduğunu tahmin ediyordu.

Nemesis’te, uyuşturucu, çalıntı veriler ve fidye yazılımları gibi siber suç hizmetleri ve kimlik avı veya DDoS saldırıları yürütmek için araçlar gibi her türlü yasa dışı mal satılıyordu.

Europol’den dark web operasyonu: 288 kişi yakalandı!

Siber suç sitesinin ziyaretçileri, operasyonun ertesi günü sitenin kapatıldığı duyurulan kırmızı yazı ile karşılandı. Sitenin altına ise polis, 1990’larda Nemesis adlı video oyununu anımsatan animasyonlu bir uzay gemisi yerleştirdi.

Uzay gemisi sitenin logosunu havaya uçurduktan sonra ekrandan kayboluyor ve arkasında Alman federal polisinin web sitesine bağlanan bir QR kodu bırakıyor.

“YERALTI EKONOMİSİNE BİR DARBE DAHA!”

BKA, yaptığı basın açıklamasında Nemesis’in kapatılması ve operatörlerinin kovuşturulmasının “dark web’de faaliyet gösteren yeraltı ekonomisi aktörlerine bir darbe daha vurduğunu ve dijital alanda uluslararası kolluk kuvvetlerinin etkinliğini gösterdiğini” vurguladı.

Nemesis operasyonunda Almanya, ABD ve Litvanya’dan kolluk kuvvetleriyle birlikte çalıştı. BKA, bir buçuk yıl süren soruşturma sırasında Almanya ve Litvanya’da pazar yeri altyapısı keşfettiklerini söyledi.

ABD Adalet Bakanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada, “Nemesis’in yöneticilerini ve satıcılarını adalete teslim etmek için yürütülen soruşturma devam ediyor.” dedi.

Bunun yanı sıra BKA, kolluk kuvvetlerinin suç teşkil eden sunuculara el koyduğunu ve platformun kullanıcılarını tespit etmeye yardımcı olabilecek verileri ele geçirdiğini söyledi. Ayrıca, yasa dışı faaliyetler yoluyla kazanıldığı iddia edilen 94.000 € (102.000 dolar) değerinde kripto para varlığı elde ettiklerini duyurdu.

GERİ DÖNME POTANSİYELLERİ YÜKSEK

Siber suç pazarlarına yönelik geçmiş operasyonlar, Nemesis’in altyapısı kapatılmış olsa bile, suçluların operasyonlarını başka bir yerde yeniden başlatma yeteneğini koruyabileceğini gösteriyor.

Örneğin, kolluk kuvvetlerinin kötü şöhretli fidye yazılımı çetesi LockBit’in web sitesini kapatmasının ardından grup, siber operasyonunu yeniden başlatmaya çalıştı.

Grubun yöneticisi LockbitSupp yeni bir web sitesi açtı ve sitenin kapatılmasının işini etkilemediğini, aksine kendisine daha fazla tanıtım imkânı sağladığını iddia etmişti.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu