Rusya

Putin yanlısı Conti’nin sızan fidye yazılımı Rusya’ya karşı kullanıldı

Putin yanlısı Conti'nin sızan fidye yazılımı Rusya'ya karşı kullanıldıUkrayna’nın işgaline tepki gösteren bir hacker grubu, Rusya yanlısı Conti grubunun sızdırılmış fidye yazılımı ile Rus şirketlerine saldırdığı ortaya çıktı.

Hackerlar, kendi fidye yazılımını oluşturmak için Conti’nin sızdırılan ransomware kaynak kodunu kullandı. Grup, kaynak kodu Rus kuruluşlara yönelik siber saldırılarda kullanmak üzere ele geçirdi. 

Şirketleri hedef alan ve verileri şifreleyen fidye yazılım saldırılarını duymaya alışkın olsak da Rus kuruluşlarının benzer şekilde saldırıya uğradığını nadiren duyuyoruz. Bunun sıklıkla gerçekleşmiyor olmasının sebebi ise şu şekilde: Yetkililerin Rus hackerların Rusya’nın çıkarlarını ihlal etmedikleri sürece diğer ülkelere yönelik saldırılar gerçekleştirmesine göz yumduğu yönündeki genel inanış.

SEBEP RUSYA’NIN UKRAYNA’YI İŞGALİ

Ancak, NB65 olarak bilinen bir hacker grubunun fidye yazılım saldırılarıyla Rus kuruluşları hedef almasıyla durum değişmiş oldu. Geçtiğimiz ay boyunca, NB65 olarak bilinen bir hacker grubu, Rus şirketlerinin güvenliğini ihlal etti, verilerini çaldı ve bunları çevrimiçi sızdırdı. Grup, saldırıların sebebinin Rusya’nın Ukrayna’yı işgali olduğu konusunda uyarıyor.

Ukraynalı hackerlar Rusya’ya saldıran oyun tasarladı

Hacker grubu tarafından saldırıya uğradığı iddia edilen Rus kuruluşlar arasında belge yönetimi operatörü Tensor, Rus uzay ajansı Roscosmos ve devlete ait Rus Televizyon ve Radyo yayıncısı VGTRK yer alıyor. 

NB65’TEN VGTRK SALDIRISINA İLİŞKİN TWEET 

VGTRK’ya yapılan saldırı, DDoS Secrets web sitesinde yayınlanan 900 bin e-posta ve 4 bin dosya dahil olmak üzere 786.2 GB verinin çalındığı iddiasıyla özellikle önem arz ediyor. Daha yakın zamanlarda, NB65 hackerları mart ayının sonundan bu yana fidye yazılım saldırılarıyla Rus kuruluşlarını hedef alan yeni bir stratejiye yöneldiler.

Daha da ilginç olan ise hacker grubunun, üyelerinin Rusya’daki kuruluşlara saldırmasını yasaklayan Rus tehdit aktörleri Conti Fidye Yazılımı operasyonu için sızan kaynak kodunu kullanarak fidye yazılımlarını oluşturmuş olması. 

CONTI RUSYA’YI DESTEKLEYİNCE KAYNAK KOD SIZDIRILDI

Kaynak kod, Conti’nin Ukrayna’ya yapılan saldırıda Rusya’nın yanında yer almasının ardından sızdırıldı ve bir güvenlik araştırmacısı, operasyonları için 170 bin sohbet mesajını ve kaynak kodunu sızdırdı.

Tehdit aktörleri ayrıca R3ADM3.txt adıyla bir fidye notu da yayınladı. Notta şu ifadeler yer aldı: 

“Sizi çok yakından izliyoruz.  Başkanınız savaş suçu işlememeliydi. Mevcut durum için suçlayacak birini arıyorsanız, Vladimir Putin’den başka bir yere bakmayın” 

NB65 hacker grubunun bir temsilcisi BleepingComputer’a şifreleyicilerini ilk olarak Conti kaynak kodu sızıntısına dayandırdıklarını, ancak her kurban için mevcut şifre çözücülerin çalışmayacağı şekilde değiştirdiklerini söyledi.

Fidye yazılım grubu Conti’den Rusya karşıtlarına saldırı tehdidi

Hacker grubu, “Bizimle temas kurmadan şifreyi çözmenin gerçekten bir yolu yok.” diyor ve ekliyor: “Bucha’dan sonra, sivillere ait olabilecek, ancak yine de Rusya’nın normal çalışma kabiliyeti üzerinde bir etkisi olacak bazı şirketleri hedef almayı seçtik.  Putin’in savaş suçlarına Rus halkının verdiği destek büyük.  En başından beri bunu açıkça belirttik.  Bizler Ukrayna’yı destekliyoruz.  Rusya, Ukrayna’daki tüm düşmanlıkları durdurduğunda ve bu saçma savaşı sona erdirdiğinde NB65, Rus internetine saldırmayı durduracak. O zamana kadar canları cehenneme.”

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu