Siber Güvenlik

Kuzey Koreli Lazarus Grubu 900 milyon dolarlık kripto para akladı

Kuzey Koreli Lazarus Grubu 900 milyon dolarlık kripto para akladıKuzey Kore destekli Lazarus hacker grubunun yasadışı olarak elde ettiği 900 milyon dolar değerindeki kripto parayı akladığı ortaya çıktı.

Blockchain analiz firması Elliptic’in yayımladığı yeni bir raporda Temmuz 2022-2023 arasında yedi milyar dolar tutarındaki kripto paranın aklandığı, bunun 900 milyon dolarlık kısmını da Kuzey Kore bağlantılı Lazarus Grubu’nun akladığını açıkladı.

Uzun süredir kripto paralara yönelik siber saldırılar düzenlediği bilinen Lazarus’un, çaldığı kripto paralarla Pyongyang yönetiminin nükleer ve balistik füze programının “önemli gelir kaynaklarını” oluşturduğu iddia edilmişti.

DÖRT AYDA 240 MİLYON DOLAR KRİPTO PARA ÇALDILAR

Geçtiğimiz yıl temmuz ayından bu yılın temmuz ayına dek toplam yedi milyar dolarlık kara para aklandığını duyuran Elliptic, bu paranın 900 milyon dolarını Lazarus’un akladığını açıkladı.

Kripto para birimi karıştırıcılar (mixer) gibi hizmetlere el koyma ve yaptırım incelemeleri sonucunda kara para aklamanın tipolojisinin değiştiğini söyleyen Elliptic, suçluların artık zincir ve varlık atlama yöntemlerini kullandığını belirtti.

Bu yöntemler, çalınan paraların kaynağını gizlemek ve varlıkların izini sürmeyi ciddi şekilde zorlaştırmak için çeşitli dönüştürme hizmetleri kullanarak fonların bir blok zincirinden veya token’dan diğerine hızlı bir şekilde dönüştürülmesini içeriyor.

Elliptic’in verileri, Lazarus Grubu’nun bu tür dönüştürme hizmetleri aracılığıyla işlenen fonlardaki yüzde 111’lik artışın arkasındaki baskın güç olduğunu ortaya çıkardı.

Kuzey Kore, çaldığı kripto parayla füze programını finanse etmiş

Kuzey Koreli hack ekibinin Atomic Wallet (100 milyon dolar), CoinsPaid (37,3 milyon dolar), Alphapo (60 milyon dolar), Stake.com (41 milyon dolar) ve CoinEx’i (31 milyon dolar) hedef alan bir dizi saldırının ardından Haziran 2023’ten bu yana yaklaşık 240 milyon dolar kripto para çaldığı tahmin ediliyor.

BEYAZ SARAY: “KUZEY KORE’NİN FÜZE PROGRAMINA KAYNAK OLUŞTURUYORLAR”

BT güvenlik şirketi ESET’in geçen ay yayımladığı raporda Lazarus hakkında “Bu grubu tanımlayan şey kampanyalarının çeşitliliği, sayısı ve uygulanmasındaki eksantriklik. Lazarus, siber suç faaliyetlerinin üç ayağını da gerçekleştiriyor: Siber casusluk, siber sabotaj ve finansal kazanç arayışı.” ifadesinde bulunmuştu.

Uzun süredir dijital varlık piyasasına saldıran ve şimdiye dek milyonlarca dolar kripto para çalan ve aklayan tehdit aktörünün, Beyaz Saray tarafından Pyongyang yönetiminin nükleer ve balistik füze programının “önemli gelir kaynaklarını” oluşturduğu iddia edilmişti.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu