Neden Siber Bülten?


Günümüz insanı tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar birbirine bağımlı bir ekosistemde yaşıyor. İnternet ve iletişim teknolojilerinin geçtiğimiz yüzyılın son bölümünde gerçekleştirdiği yükseliş ile hayatımızın ayrılmaz bir parçası olması bağımlılığın ana faktörü olarak görülüyor.

Sadece insanlar değil aynı zamanda hayatımızı/işimizi kolaylaştıran sistemler de birbirine bağımlı bir yapıda gelişmeye devam ediyor. Bu bağımlılık bir yandan zaman ve emek tasarrufu ile dayanılmaz bir cazibe oluştururken, diğer yandan kendi içerisinde maliyeti oldukça yüksek riskler de taşıyor.

Siber güvenlik kavramı yukarıda bahsedilen bağımlılığın ana bileşenlerini oluşturan ağların, sistemlerin ve bireysel kullanıcıların dijital güvenlikleri için kullanılan bir kavram olarak son yıllarda sık sık karşımıza çıkıyor. Siber güvenlik kavramının çerçevesi belli olsa da, içerisinin nasıl doldurulacağına dair akademik camia da tartışmalar devam ediyor. Bu nedenle siber güvenlik dünyasıyla ilgili bir haber sitesinin karşılaşacağı en büyük sorun hangi konuların siber güvenlik dünyasına ait olup olmadığına karar vermek olacaktır.

SiberBulten.com siber güvenlik ile ilgili küresel gelişmeleri Türkiye okuyucusu ile buluşturmak ve bu konuda ülkemizdeki bilgi birikimini arttırmak amacıyla yayın hayatına başlamıştır. Radikal değişimlerin hızla yaşandığı bilişim dünyasında sitemiz siber güvenliğin ‘Türkçe hafızası’ olarak gelecekte bu konuda stratejik seviyede karar vericilere mütevazi bir katkı yapma düşüncesiyle ortaya çıkmıştır. Strateji & Güvenlik bölümünde siber güvenlik stratejisi ile ilgili haberler, Uluslararası İlişkilerde ülkelerin siber dünyadaki ilişkileri bulabileceğiniz gibi küresel ve ulusal ölçekte şirket haberlerini de Sektörel bölümünden okuyabileceksiniz. Her seviyeden konuyla ilgili düşüncelerin paylaşıldığı Makale ve Analiz bölümüne katkı sunabileceğiniz gibi, siber güvenlik ve internet hakkında TED’de yapılmış konuşmaların Türkçe özetlerini de sitemizde bulabileceksiniz.

Sosyal medya, bireysel siber suçlar, sıradanlaşan siber saldırılar, magazinsel konular ve bunun gibi ‘siber’ sözcüğünün içinin tanımlanmamış olması istismar edilerek siber güvenlik ile ilişkili olduğu varsayılan konular ile ilgili haberler siberbulten.com’un ilgi alanı içerisinde olmayacaktır. Açık bir ifadeyle sitemiz ‘Stratejik Siber Güvenlik’ odaklı bir yayın politikası izlemeyi amaçlamaktadır. Ülkelerin siber güvenlik politikaları, internet yönetişimi ile ilgili attıkları adımlar, uluslararası hukuk-savaş hukuku gibi konular ile siber güvenlik alanının ortak noktaları ve sektörel gelişmeler sitemizin odak alanı içerisinde yer almaktadır.

Sitemiz teknik konuların ağırlıklı olduğu bir site değildir. Siber güvenlik alanının uluslararası ilişkiler, strateji, güvenlik, uluslararası hukuk ve siyaset bilimi gibi sosyal alanlara yansımaları hakkında dünyada yaşanan gelişmeleri Türkiye’ye aktarma ve bu konularda farkındalık oluşturma misyonu ile yola çıkmıştır. Dünyayı izlemeden Türkiye’de bir siber güvenlik politikası oluşturmanın zor olduğu düşüncesiyle, vizyonumuz siber güvenlik konusunda Türkiye’nin öncü haber portalı olmak ve Türkiye’nin bu alandaki bilgi birikimine katkı sağlamaktır.

 

İletişim: [email protected]

Reklam: [email protected]

Makale gönderimi: [email protected]

Başa dön tuşu