Siber Güvenlik

Siber suç makinesi LockBit’in lideri Khorosev kimdir?

Siber suç makinesi LockBit'in lideri Khorosev kimdir?İngiltere, ABD ve Avustralya’nın ortak düzenlediği operasyon sonrası siber suç makinesine dönüşen LockBit fidye yazılımı çetesinin liderinin kimliğini deşifre etti. 

LockBit’in arkasındaki ismin 31 yaşındaki Rus uyruklu Dmitry Yuryevich Khoroshev olduğu belirlenirken kişinin bulunmasına ve mahkûm edilmesine yarayacak bilgileri sağlayana 10 milyon dolar verileceği duyuruldu.

NCA, FBI ve Cronos Operasyonu’nda görev alan uluslararası ortaklar tarafından LockBit çetesine yönelik yürütülen kapsamlı soruşturmada kritik bir gelişme yaşandı. Kolluk kuvvetleri, ‘LockBitSupp’ ve ‘putinkrab’ ismiyle bilinen çete liderinin 31 yaşındaki Rus uyruklu Dmitry Yuryevich Khoroshev olduğunu ortaya çıkardı.

Yaklaşık beş yıldır siber suç dünyasında var olan LockBit, 2022 yılıyla birlikte adını sıkça duyurmaya başladı. Oldukça büyük saldırılar düzenleyen çetenin, 2022 ila 2024 yılları arasında 7 binden fazla saldırı düzenlediği ortaya çıkmıştı.

LockBit fidye çetesi Lizbon limanının internet sitesini çökertti

Yüzden fazla hastaneyi ve 2.500’den fazla şirket ve kuruluşu hedef aldığı tespit edilen LockBit’in en az 120 ülkedeki küçüklü büyüklü şirketleri, hastaneleri, kuruluşları, kritik altyapıları ve devlet kurumlarını hacklediği belirlenmişti. Bunun yanı sıra fidye yazılımı çetesinin, tespit edilenlere göre kurbanlarından 500 milyon dolar fidye aldığı belirlenmişti.

Yakın zamanda hizmet olarak fidye yazılımı hizmeti veren LockBit’e yönelik operasyonların şiddeti artmış ancak LockBit, operasyonlarını sürdürmeye devam etmişti.

KHOROSHEV 185 YIL HAPİS CEZASIYLA YARGILANACAK

ABD ve diğer 10 ülkedeki kolluk kuvvetlerinin operasyonuyla daha önce LockBit ile ilişkili 14 bin hesap, 34 sunucu ve 200 kripto para hesabı ele geçirilmişti.

Kolluk kuvvetlerinin operasyonunun yeni bir parçasıyla da çete liderinin kimliği tespit edildi. Kolluk kuvvetleri, ‘LockBitSupp’ ve ‘putinkrab’ ismiyle bilinen çete liderinin 31 yaşındaki Rus uyruklu Dmitry Yuryevich Khoroshev olduğunu ortaya çıkardı.

FBI, çete liderinin ismini ve fotoğrafını yayımlarken ABD Adalet Bakanlığı Khoroshev hakkında “LockBit fidye yazılımı grubunun yaratıcısı, yöneticisi ve geliştiricisi” olduğu gerekçesiyle 26 maddelik iddianame hazırladığını duyurdu.

İddianameye göre Khoroshev, “siber suç çetesi için çeşitli operasyonel ve idari roller” almasının bir parçası olarak LockBit altyapısının yükselmesinden yeni fidye yazılımı geliştiricileriyle iş birliği yapmasından ve LockBit’in bağlı şirketlerinin yönetilmesinden sorumlu tutuluyor.

Bununla birlikte Khoroshev, suçlu bulunması hâlinde 185 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu