Siber Güvenlik

ABD’li siber güvenlik şirketi gazileri eğitti: “Yıllarca eğitim gereken gizemli bir alan değil”

ABD’li siber güvenlik şirketi gazileri eğitti: "Yıllarca eğitim gereken gizemli bir alan değil"Cybint isimli bir siber güvenlik şirketi, ABD ordusunda görev yapmış olan eski askerlere 3 ay ile 6 aylık bir sürede siber güvenlik eğitimi veren bir program için start verdi. Şirket yönetimi siber güvenliğin sanıldığının aksine yıllarca eğitim aldıktan sonra adım atılan gizemli bir alan olmadığını söylüyor. 

Firma %11 dolayındaki ‘gazi’ işsizliğini ve siber güvenlik alanında yetişmiş iş gücü açığını gidermek için bir eğitim programı açıkladı. Amerikan ordusunda görev yapmış eski askerlere hitap eden 3-6 aylık eğitimler, kursiyerlere güvenlikle ilgili her konuda bilgi vermeyi amaçlıyor.

İstatistiklere göre siber güvenlik alanında 42 binden fazla açık pozisyonun olduğu Teksas, bu alanda eğitimli iş gücü eksikliğinin en net hissedildiği eyalet olarak öne çıkıyor.

Yakın zamanda İsrail ordusunda zorunlu askerlik yapan firmanın CEO’su Roy Zur, söz konusu eğitim fikrinin ordudayken 18 yaşındaki öğrencilere siber eğitim verilen bir birimde yer aldığı dönemde aklına geldiğini söyledi. Burada, siber güvenlik bilgisi olmayan kişilere altı ay içinde çeşitli güvenlik konularında eğitim vermenin mümkün olduğuna şahit olan Zur, kendi askerliğinden 10 yıl sonra bu yöntemi ABD’ye taşımayı amaçlıyor.

Zur, “Kariyerlerinin çok erken döneminde olan veya meslek değiştiren insanlara yeni bir beceri kazandırma konseptini ABD’ye getirmek istedim. Eski askerler, ABD nüfusunun önemli bir bölümünü oluşturuyor. Ordudaki kariyerlerinin bitmesinin ardından meslek değiştirmelerini mümkün kılmak istiyoruz.” diyor.

Hızla dönüşen siber güvenlik, felaket kurtarma planlarında neden açık veriyor?

Siber güvenliğin ancak yıllarca eğitim gördükten sonra adım atılabilecek ‘gizemli’ bir alan olmadığını belirten Zur, “Siber güvenlik, kabaca verileri ve ağları korumaktan ibaret.” değerlendirmesini yapıyor.

Eğitim programlarının üç aylık tam zamanlı veya altı aylık yarı zamanlı kurslar şeklinde düzenlendiğini kaydeden Zur, çalışmalarının ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nün standartlarına uygun olduğunu belirtiyor.

Eğitim kampı; koruma ve savunma, analiz, araştırma gibi çeşitli konuları kapsayan birkaç alanda bilgi vermek üzere tasarlanmış.

HERKES İÇİN ‘KAZAN-KAZAN-KAZAN’

Katılımcılara vaat ettikleri programın detayları hakkında bilgi veren Zur, “Programı başarıyla tamamlayanlar, ağ güvenliğinin farklı yönleri, SOC analizi, SOC yönetimi, kötü amaçlı yazılım analizinin bazı temel yönleri ve adli tıbbın farklı yönleriyle ilgili becerileri elde etmiş olacaklar. Siber güvenlik konusunda genel bir görüşe sahip olacaklar ve başlangıç düzeyinde uygulamalı güvenlik becerileri elde edecekler.” diyor.

Eğitim programının sadece askerlik yapmış kişilere hitap etmediğini dile getiren girişimci, ancak bu kişilerin baskı altında ve farklı ortamlarda çalışma tecrübesine sahip olduklarına dikkati çekiyor. ABD yönetimi ve ordunun da bu kişiler arasındaki yaygın işsizlik konusunu çözüme kavuşturma konusunda oldukça istekli olduğunu söyleyen Zur, “Bu herkes için bir tür kazan-kazan-kazan durumu gibi.” diyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: