disinformation

Dezenformasyon babayla kızı ayırdı

Dezenformasyon babayla kızı ayırdıYouTube’da dezenformasyon ve komplo teorileriyle dolu videolara kendini kaptıran kullanıcıların sosyal ilişkileri tamiri zor yaralar alabiliyor. Bu videolar yüzünden arası açılan Renee Ekwoge ve babası bunlardan sadece biri.

Her ay milyarlarca insanın ziyaret ettiği dünyanın en büyük video paylaşım sitesi Youtube’de yayınlanan dezenformasyon ve komplo teorileri, milyonlarca insanı gerçek hayattan koparıp başka birisine dönüştürebiliyor.

Yanlış bilginin kasıtlı olarak yayılmasını hedefleyen dezenformasyon videoları; Kovid-19, ölüm ve vaka sayılarının aslında nasıl da şişirildiği, Suriye iç savaşında yaşananlar, 11 Eylül saldırısını ‘gerçekte’ kimin düzenlediği, hatta dünyanın düz olduğu gibi çeşitli konuları işleyebiliyor. Ekrandan hücum eden bilgilere inanan bu internet kullanıcıları, başka kimsenin göremediği büyük resmi kendilerinin gördüğünden eminler.

ABD’de yaşayan 39 yaşındaki Renee Ekwoge de babasını bu komplo teorilerine kurban vermiş. Renee Ekwoge babasıyla en son ne konuştuklarını hatırlamadığını söylüyor. Yeni bir işe girmek üzere 1000 mil öteye taşınmasının ardından artık düzenli olarak görüşmediklerini dile getiriyor.

Savcılardan Facebook ve Twitter’a aşı uyarısı: Dezenformasyona karşı daha çok çaba göstermelisiniz

Renee eski günlere olan özlemini şöyle ifade ediyor: “Babamı son gördüğümde evimi boyuyordu. Bana geldi ve tüm hafta sonu evi boyamama yardım etti. Saçma videolar olmadan da zaman geçirebildiğimiz güzel günlerden biriydi.”

“BABAMIN VÜCUDU ELE GEÇİRİLMİŞ GİBİ”

Renee, yanıltıcı videoların babasını zamanla değiştirdiğinden ve bu videolara bağımlı olduktan sonra babasının başka bir şey hakkında konuşmaz olduğundan yakınıyor. İlk başlarda kibarca konuyu değiştirmeyi denediğini söyleyen Renee, bunun bir süre işe yarar gibi görünse de babasının bu videoları izlemeye devam ettiğini söylüyor.

Talihsiz kadın daha sonra babasını bu videolardan uzak tutmak için bazı girişimlerde bulunmasına karşılık sadece daha fazla videoyla cevap alabilmiş. Yaşadığı hayal kırıklığını “Vücudu ele geçirilmiş gibi. Yüzüne baktığında babama benziyor ancak o sevgi dolu ve kibar adam gitmiş, yerine diyaloğa kapalı alaycı ve kaba biri gelmiş.” sözleriyle anlatıyor.

Babasının 11 Eylül saldırısıyla ilgili bazı videoları izlemesiyle başlayan macera, dünyanın düz olduğu ve bunu kabul etmeyenlerin zihinlerinin kontrol altında olduğunu iddia etmesine kadar varmış.

“YOUTUBE YANILTICI BİLGİNİN YAYILMASINA ARACILIK EDİYOR”

Sanal ortamda milyarlarca insanın uğrak yeri olan YouTube, dezenformasyon içerikli videolara karşı önlem alma konusunda yetersiz kalmakla eleştiriliyor. Washington Üniversitesi’nde dezenformasyon konusunda araştırma görevlisi olarak çalışan Kate Starbird, YouTube’nin yanlış ve yanıltıcı bilginin yayılmasına aracılık ettiğini söylüyor.

YouTube’un Twitter’e kıyasla araştırmacılar için data paylaşımı konusunda da oldukça ketum davrandığını belirten Starbird, “YouTube’de cidden karanlıkta yolumuzu bulmaya çalışıyormuşuz gibi hissediyoruz. Platform, verilerini paylaşmama kararı aldı.” ifadelerini kullanıyor. 

Youtube, Covid-19 aşısına dair komplo teorilerini yasaklıyor

2019 yılında “daha güvenilir içeriklerin ortaya çıkmasını ve arama sonuçlarında belirgin bir şekilde etiketlenmesini sağlamak” üzere algoritmasını değiştiren YouTube, Ekim 2020’den Aralık 2020’ye kadar “spam, yanıltıcı bilgiler veya dolandırıcılık” içeren 1,4 milyon videoyu yayından kaldırdığını açıkladı. Ancak bu platforma her dakika 10 saate yakın içerik girildiği düşünüldüğünde bu rakamların yeterliliği tartışma konusu.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu