disinformation

ABD, Rusya ve Çin’i suçluyordu: Pentagon’un da dezenformasyon yaptığı ortaya çıktı!

ABD ordusu ile bağlantılı dezenformasyon ağına Meta’dan darbe: 100'e yakın hesap kaldırıldıDaha önce Rusya ve Çin’i dezenformasyon yapmakla suçlayan ABD’nin, Pentagon’a bağlı yetkililer aracılığıyla bir dezenformasyon ağı kurdukları ortaya çıktı.

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı kuruluşu Meta, Orta Doğu ve Rusya’yı hedef alan gizli etki operasyonlarının bir parçası olarak kullanıldıkları tespit edilen ABD ordusuyla ilişkili çok sayıda hesabı kaldırdı.

İnternet devi, 39 Facebook hesabını, 26 Instagram hesabını, 16 Facebook Sayfasını ve iki Facebook grubunu “koordineli bir şekilde sahte içerik sağlamak suretiyle” politikalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle kaldırdığını açıkladı.

Söz konusu Facebook sayfaları arasında en başarılı olanının 22 bin takipçisi bulunuyor. Ondan daha kapsamlı olan grubun üye sayısı 400 iken, yasaklanan Instagram hesaplarından biri 12 bin takipçiye sahipti.

Meta’dan yapılan açıklamada, “ABD ordusuyla ilişkili kişilerle bağlantılı olan ağ, birçok internet hizmeti üzerinden faaliyet gösterdi ve Afganistan, Cezayir, İran, Irak, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya, Somali, Suriye, Tacikistan, Özbekistan ve Yemen’e odaklandı.” denildi.

GRAPHIKA SİNYAL VERDİ, META DÜĞMEYE BASTI

Meta gerçek olmayan hesapları, Ağustos 2022’de Batı yanlısı gizli etki operasyonlarının beş yıllık bir özetini yayınlayan Graphika ve Stanford Internet Observatory’deki bağımsız araştırmacıların verdiği bilgiler üzerine başlatılan bir iç soruşturmanın ardından buldu.

Dezenformasyon ağı, belli ülkelerden takipçilerin ilgi alanlarına yönelik belirli konuları teşvik eden kümeler halinde faaliyet gösterdi.

Gönderi yayınlayanlar tersine görsel aramalarıyla ortaya çıkmaktan kaçınmak adına sahte üretici ağı GAN araçları tarafından üretilen sahte fotoğraflar kullanarak bu ülkelerin yerlileri gibi davranıyordu.

Pentagon siber operasyonlarda yetki savaşını kazandı

Meta, dezenformasyon ağı için şu ifadeleri kullandı: “Odaklandıkları ülke hakkında videolar, haberler, fotoğraflar ve memler yayınladılar. Bu markalar aynı görseli ya da memi yayınladıklarında, muhtemelen içeriği daha benzersiz ve güvenilir göstermek için her biri kendi logosunu üzerine bindiriyordu.” 

ABD SAATİNE GÖRE İÇERİK YAYINLAYINCA ŞÜPHE ÇEKTİLER

Sözde bulundukları ülkelerin zaman dilimlerinde değil, ABD iş saatlerinde paylaşım yapıyor olmaları ile dezenformasyon ağı yakayı ele vermiş oldu. Söz konusu ağın arkasındaki kişilerin, ABD ordusunu övmek ve özellikle ilgi duydukları bölgelerde terörizm endişelerini dile getirmek için Arapça, Farsça ve Rusça paylaşımlarda bulundukları gelen bilgiler arasında. 

Sahte hesapların, dezenformasyon içeriklerinin daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlamak için Facebook’ta 2.500 dolarlık reklam kullandığı belirtiliyor. Kampanyalar çoğu durumda İran, Çin ve Rusya’yı eleştirerek Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline, Çin’in Uygur halkına uyguladığı baskıya, iki ülkenin Afganistan’daki Taliban rejimine verdiği desteğe ve İran’ın Orta Doğu’daki etkisine odaklandı.

Facebook Eylül 2022’de de Çin ve Rusya’dan gelen dezenformasyon ağlarını kaldırmıştı; bu ağlar 1.633 sahte hesap ve 703 Sayfa kullanıyordu.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu