disinformation

Bilgi Üniversitesinden “Hakikat Sonrası Çağda İnfodemi ve Bilgi Düzensizlikleri” Konferansı

Bilgi Üniversitesinden "Hakikat Sonrası Çağda İnfodemi ve Bilgi Düzensizlikleri" Konferansıİstanbul Bilgi Üniversitesi, 19 Şubat’ta “Hakikat Sonrası Çağda İnfodemi ve Bilgi Düzensizlikleri” adlı Lisansüstü Öğrenci Konferansı düzenleyecek.  Konferans için son başvuru tarihi 3 Ocak.

Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezinden yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi:

“Yanlış bilgilerin yayılımı yeni bir olgu değil. Ancak günümüzde dijital araçların çeşitlenmesi ve haber alma ve üretme pratiklerinde yaşanan değişim yanlış bilginin yayılımını hızlandırıyor. Deprem, iklim değişikliği, salgın hastalıklar ve aşı gibi bilgi ihtiyacının arttığı alanlarda ise yanlış bilgiler “salgına” dönüşerek bireylerin hayatlarını tehdit eden bir olgu haline geliyor. 

KOVID-19 pandemisiyle gündeme gelen infodemi kriz anlarında insanların yanlış bilgilerin yaygınlığı nedeniyle güvenilir ve doğru bilgiye erişememeleri ve bu yanlış bilgilerin çok hızlı bir şekilde yayılması olarak tanımlanmaktadır. Bu dönemde tıpkı koronavirüs gibi hızla yayılan yanlış bilgiler virüse karşı alınan önlemleri de etkileyerek hayatımızda bir tehdit oluşturdu. Bu nedenle, yanlış bilgilerin nasıl yayıldığını anlamak ve bunları engellemeye yönelik müdahale yöntemleri oluşturmak oldukça önemli.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak, Konferans Bilim Kurulu üyelerinin katkılarıyla bu yıl ilk kez Hakikat Sonrası Çağda İnfodemi ve Bilgi Düzensizlikleri Lisansüstü Öğrenci Konferansı’nı düzenleyerek içinde bulunduğumuz dönemde yanlış bilgilerin nasıl ve neden yayıldığını ve yanlış bilgilerin toplumsal etkilerini beraber tartışmayı amaçlıyoruz. Bu konferansta yeni medya, infodemi, bilgi düzensizliği, hakikat sonrası dönem, komplo teorileri, aşı karşıtlığı, iklim inkarcılığı gibi alanlarda çalışmalar yürüten yüksek lisans ve doktora öğrencilerini hem birbirleriyle hem de farklı disiplinlerde çalışan deneyimli akademisyenlerle buluşturarak bir tartışma zemini oluşturmayı hedefliyoruz. 

Konferansın bilim kurulunda, Sinan Alper, Özgür Arun, Selim Badur, Mutlu Binark, Emre Erdoğan, Yasemin İnceoğlu, Suncem Koçer Çamurdan, Burak Özçetin, Emel Parlar Dal, Erkan Saka, Bilge Şenyüz, Emre Toros, Aslı Tunç ve Pınar Uyan Semerci bulunuyor.

Başvuru için en fazla 500 sözcükten oluşan tebliğ özetleri, kısa özgeçmiş bilgisiyle birlikte 3 Ocak 2022 tarihine kadar [email protected] adresine gönderilmesi gerekiyor.

Türkçe olarak gerçekleştirilecek konferansta sunum için kabul edilen tebliğ sahiplerine 17 Ocak 2022 tarihinde bilgilendirme yapılacak. Tebliğ metinleri için son teslim tarihi 9 Şubat 2022. Detaylı bilgi almak için  https://goc.bilgi.edu.tr/ adresi ziyaret edilebilir.

Konferans üniversitenin hem santralistanbul Kampüsü’nde hem de çevrimiçi ortamda aynı anda gerçekleştirilecek.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu