disinformation

Youtube, Covid-19 aşısına dair komplo teorilerini yasaklıyor

Covid-19 hakkındaki dezenformasyon ve bilgi kirliliğinin yayılma hızı hastalığın yayılma hızıyla paralellik gösteriyor. Önce virüsün kendisine dair ortaya atılan komplo teorileri ve yalan haberlerin ardından şimdi de virüse karşı geliştirilme aşamasında olan aşı ile ilgili bir bilgi kirliliği söz konusu. Dezenformasyon ve bilgi kirliliği en çok sosyal medya platformlarında özellikle de YouTube’da kendini gösteriyor. Dev video platformu konuyla ilgili geniş kapsamlı önlemler alma yoluna gidiyor. YouTube Covid-19 aşısı hakkında asılsız bilgi ve haber içeren videoları yayından kaldıracağını açıkladı. Şirket bunu pandemi ile ilgili dezenformasyon ve komplo teorilerine karşı halihazırda olan kuralları genişleterek yapacak. 

Buna göre sosyal medya platformu, aşıya dair Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ya da yerel sağlık yetkililerinden gelen açıklamalarla çelişen içerikleri yasaklayacak. 

Siyasi siber operasyonlar ile ilgili aylık bültenimize abone olun!

‘MİKROÇİP YERLEŞTİRİLECEK’ KOMPLOSUNA YER YOK

YouTube’dan Reuters’a e-posta yoluyla yapılan açıklamada yasağın “aşının insanları öldüreceği, kısırlığa yol açacağı ya da aşı olan insanlara mikroçip yerleştirileceğine” dair iddiaların yer aldığı içerikler için de geçerli olacağı belirtildi. 

YouTube’dan bir sözcü Reuters’a aşıya ilişkin endişeleri içeren genel tartışmaların platformda kalmaya devam edeceğini açıkladı. 

YouTube halihazırda Covid-19’un varlığını ve bulaşıcılığını tartışmaya açan, tıbbi olarak ispatlanmamış tedavi yöntemlerinin tanıtımını yapan, insanları tedaviyi reddetmeye teşvik eden, izolasyon ve sosyal mesafeye dair sağlık yetkililerinin yaptığı uyarılarla ters düşen yayınları kaldırmış durumda. 

200 BİNDEN FAZLA VİDEO KALDIRILDI BİLE

YouTube Reuters’a gönderdiği e-postada şubat ayının başından bu yana Covid-19’a ilişkin tehlikeli ve yanıltıcı olduğu tespit edilen 200 binden fazla videoyu yayından kaldırdığını açıkladı. 

Dünya Sağlık Örgütü’nün Dijital Çözümler Müdürü Andy Pattison, Reuters’a yaptığı açıklamada DSÖ’nün her hafa YouTube’un Yayın Politikası ekibiyle bir araya gelerek içerik trendlerini ve olası sorunlu videoları tartıştıklarını söyledi. 

YouTube önümüzdeki haftalarda Covid-19 aşısı ile ilgili sağlık yetkilileri tarafından verilen bilgilere ağırlık vereceklerini açıkladılar. 

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu