disinformation

Meta, Putin’e yönelik nefret söylemine izin verecek mi?: “Ruslara ölüm çağrısı ve neo-Nazileri övmek serbest”

Meta, Putin'e yönelik nefret söylemine izin verecek mi?: "Ruslara ölüm çağrısı ve neo-Nazileri övmek serbest"İngiliz haber ajansı Reuters, teknoloji devlerinden Meta bünyesinde yer alan Facebook ve Instagram platformlarının “nefret söylemi” politikasında değişikliğe gittiğini iddia etti.

Buna göre Meta, Facebook ve Instagram kullanıcılarına Ukrayna’daki durum göz önünde bulundurularak Ruslara ve Rus askerlerine karşı ‘şiddet çağrısı’ yapmaya geçici olarak izin verebilir.

YER VE YÖNTEM BELİRTİLMEDİĞİ SÜRECE “ÖLÜM ÇAĞRISI” YAPMAK SERBEST

Reuters’in, Meta’nın Facebook ve Instagram platformlarına çalışan içerik moderatörlerine gönderdiği e-postalardan aktardığı bilgilere göre, “nefret söylemi” politikasında geçici olarak değişikliğe gittiğini ve ‘yer ve yöntem belirtilmediği sürece’ Rus devlet başkanı Vladimir Putin gibi isimlere ‘ölüm’ çağrısı yapan gönderilere izin verileceğini duyurdu.

Bununla birlikte neo-Nazi olduğu bilinen Azuv Taburu için de övgüyle bahsedilen paylaşımlara da izin verileceği belirtildi.

https://www.youtube.com/watch?v=9Bco4TcNEWs

Geçici politika değişikliklerinin Letonya, Litvanya, Estonya, Polonya, Slovakya, Macaristan, Romanya, Rusya ve Ukrayna için geçerli olduğu belirtilirken Meta, şu an için herhangi bir açıklama yapmadı.

TWITTER’DAN RUS ELÇİLİĞİ’NE ENGEL

Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Çarşamba günü Mariupol’daki çocuk ve doğum hastanesinin Rus güçleri tarafından vurulduğunu ve bunun “soykırımın nihai kanıtı” olduğunu belirtmişti. 

Arakanlı Müslümanlar’dan Facebook’a milyarlarca dolarlık şiddeti teşvik davası

İngiltere’deki Rus Büyükelçiliği de Twitter’dan yaptığı paylaşımda çocuk ve doğum hastanesinin faaliyette olmadığı, neo-Nazi Azuv Taburu tarafından kullanıldığı ve yaralı kadınların ‘aktörler’ olduğunu belirttiği bir paylaşımda bulunmuştu.

Sosyal medya platformu Twitter ise, Rus Büyükelçiliğinin yaptığı bu paylaşımı, “şiddet olaylarının inkârıyla ilgili” kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırdı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu