disinformation

Savcılardan Facebook ve Twitter’a aşı uyarısı: Dezenformasyona karşı daha çok çaba göstermelisiniz

ABD savcıların Facebook ve Twitter yöneticilerine gönderdiği aşı dezenformasyonuna ilişkin uyarı mektubunu konuşuyor. Ülkede 12 eyaletin başsavcısı söz konusu mektupta, firma CEO’larının aşı ile ilgili dezenformasyonla mücadelede daha fazla çaba göstermelerini istedi. 

Başsavcılar mektupta şu ifadelere yer verdi: “Platformlarınız aracılığıyla yayılan yanlış ve yalan bilgiler, aşılara olan güveni azaltıyor, bu da ekonomik iyileşmeyi yavaşlatacak ve daha da önemlisi gereksiz ölümlere neden olacaktır.”  Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ve Twitter CEO’su Jack Dorsey’e gönderilen mektup Connecticut, Delaware, Iowa, Massachusetts, Michigan, Minnesota, New York, Kuzey Carolina, Oregon, Pennsylvania, Rhode Island ve Virginia başsavcıları tarafından imzalandı.

AŞIYA YÖNELİK DEZENFORMASYON DAHA ÇOK SİYAHİ AMERİKALILARI HEDEF ALIYOR

Aşı hakkında dezenformasyon yayanların genellikle siyah Amerikalıları hedef aldıklarını vurgulayan savcılar, “Bu, virüsün en fazla etkilediği ve aşılama oranının düşük olduğu kesimi oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Kötü niyetli kişiler ve dolandırıcılar, yıllardır Facebook ve Twitter da dahil olmak üzere sosyal medyada aşı hakkında dezenformasyon yayıyorlar. Aşı ve bulaşıcı hastalıklara ilişkin yanlış ve yalan haber yayanlar arasında en kötü üne sahip olan gruplardan biri de, İnternet Araştırma Ajansı’na (IRA) bağlı Kremlin destekli troller. Bu kuruluşun aynı zamanda 2016’daki ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği de iddia ediliyor.

DEZENFORMASYONUN ARKASINDA RUS AKTÖRLER Mİ VAR?

İngiltere Hükümet İletişim Merkezi’ne göre, Rus aktörler son aylarda koronavirüs aşıları hakkında yoğun şekilde uydurma haberler yaydılar. Bu arada, Savunma Bakanlığı, Ulusal Güvenlik Bakanlığı ve çeşitli araştırmacılara göre, İranlı ve Çinli operatörler gözle görülür bir şekilde, koronavirüs içerikli sosyal medya yayınlarına ağırlık vermeye çalıştılar.

Yeni aşılarla ilgili tartışmalar bitmiyor: Biz bu dezenformasyon filmini daha önce görmüştük

Amerikan Radyo Kuruluşu NPR’ye göre, geçtiğimiz yıl daha çok virüsün kaynağı ve tedavilerine ilişkin yayılan dezenformasyona bu yıl aşıları ölümlerle ilişkilendiren yalan haberler eklendi.

Öte yandan Hastalık Kontrol Merkezleri, ölümlerin aşılarla bağlantılı olduğuna dair herhangi bir kanıt olmadığını belirtiyor.

Woman with face mask getting vaccinated, coronavirus, covid-19 and vaccination concept.

BEYAZ SARAYDA İFADE VERECEKLER

Başsavcıların kaleme aldığı mektup, Zuckerberg, Dorsey ve Google CEO’su Sundar Pichai’nin Perşembe günü Beyaz Saray’da dezenformasyon konusunda ifade vermesine hazırlandığı bir zamanda gönderilmesi dikkat çekti. 

Aralık ayında Facebook, COVID-19 aşıları hakkındaki yalan haberleri kaldıracağını söylemişti. Geçtiğimiz ay şirket, aşıların otizme neden olduğu veya aşılanmanın hastalığın kendisinden daha tehlikeli olduğu şeklindeki iddialar da dahil olmak üzere sitede aşıya ilişkin dezenformasyon içerikli yayınları ve bunları paylaşan sayfaları ve grupları kaldıracağını söylemişti.

Twitter da Aralık ayında koronavirüs aşıları hakkındaki yalan haberleri ve yayınları kaldırmaya başlayacağını söylemişti. Şirket, ayrıca bundan böyle koronavirüs aşıları hakkında yanıltıcı bilgilere sahip tweet’leri etiketlemeye başlayacağını açıklamıştı.

ÇABALAR YETERLİ DEĞİL

Facebook, Instagram ve Twitter’da aşılarla ilgili yayınlanan yalan haberlerin ve yayınların yüzde 65’inden sadece 12 hesap ve bu hesaplarla ilişkili grupların sorumlu olduğunu belirten başsavcılar, bu tür çabaların yeterli olmadığını söylüyor.

Savcılar, mektupta ayrıca şu ifadelere de yer verdi: “Aşı ile ilgili dezenformasyonun yayılmasını önlemek için kurduğunuz güncellenmiş topluluk yönergeleri doğru yönde atılmış bir adım gibi görünüyor. Ancak, Facebook’un yalan heberleri ve yayınları kaldırmak, etiketlemek ve tekrarlanan suçluları yasaklamak suretiyle, ihlalleri tespit etmek ve bu yönergeleri uygulama noktasında yeterli önlem almadığı açık. Sonuç olarak, aşı karşıtı dezenformasyon platformlarınızda yayılmaya devam ediyor.”

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu