disinformation

“ABD’nin Ukrayna’daki Biyolojik Silahları” nasıl Rusya’nın büyük yalanı haline geldi?

"ABD'nin Ukrayna'daki Biyolojik Silahları" nasıl Rusya'nın büyük yalanı haline geldi?“Bir saldırıyı haklı çıkarmak için bir komplo teorisi devreye sokulabilir mi?” Soruyu yönelten ABD ve cevabı da apaçık bir şekilde “evet”. Bahsi geçen komplo teorisini kullanarak Ukrayna’ya yönelik saldırısını haklı göstermeye çalışan ise Rusya’dan başkası değil. 

İki haftadan kısa bir süre içinde, Ukrayna’daki biyo laboratuvarlarıyla ilgili bir komplo teorisi yayıldı. Aşırı sağcı medya organı Qanon’un Twitter hesabından yayılan bu komplo, hem Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin rejimi hem de ABD’li aşırı sağcılar tarafından suiistimal edildi. Şimdilerde, Beyaz Saray, bu komplonun Putin tarafından Ukrayna’ya biyolojik silah saldırısı için gerekçe olarak kullanılabileceğini söylüyor.

Rus işgalinin ABD tarafından kurulan biyo-laboratuvarları yok etmek için bir gerekçe olduğu yönündeki komplo teorisi, Putin’in Ukrayna’da hava saldırılarına başlamasından birkaç saat sonra çevrimiçi olarak ortaya çıktı. O zamandan beri, bu bilgi Rus dezenformasyon hesapları, devlete ait Çin ve Rus medyası, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Dmitry Medvedev dahil Rus yetkililer tarafından açıkça dile getirildi. Ayrıca QAnon lideri Ron Vatkins ve eski ABD Başkanı Donald Trump’ın danışmanı Steve Bannon da dahil olmak üzere aşırı sağcı figürler tarafından da gerçekmiş gibi lanse edildi. 

Rusya kaynaklı dezenformasyon aktörlerinin Avrupa’da güven ortamını sarsmayı hedeflediği ortaya çıktı

ABD savunma ve istihbarat topluluğunda Rus bombardımanının aslında biyolojik bir faciaya neden olabileceği ya da Rusya’nın biyolojik ya da kimyasal silah konuşlandırmasının bahanesi olabileceği yönündeki korkuların artması, şüphecilerin Amerika’nın sakladığı bir şeyleri olduğu inancını güçlendirmeye hizmet etti.

Bahsi geçen komplo teorisi, geçtiğimiz salı günü Senato Dış İlişkiler Komitesi duruşması sırasında ekstra bir destek aldı. Senatör Marco Rubio, ABD Dışişleri Müsteşarı Victoria Nuland’a Ukrayna’da biyolojik silah olup olmadığını sordu. Gelen cevap şu yöndeydi: “Ukrayna’nın biyolojik araştırma tesisleri bulunuyor. Amerika Birleşik Devletleri bu araştırma tesislerinin Rus kuvvetlerinin eline geçmemesi için Ukrayna hükümetiyle birlikte çalışıyor.”

UKRAYNA’DAKİ BİYOLABORATUVARLAR İDDİASI

Kategorik olarak ABD’nin Ukrayna’da biyolojik silah üretilmesini finanse ettiğini söylemese bile, Nuland’ın yorumları komplo teorisini dile getirenler tarafından kanıt olarak yorumlandı. Bu kişilere göre laboratuvarlar o kadar tehlikeli ve riskli deneyler yapıyor ki onları yok etmek Rusya’nın hakkı. 

Aşırı sağcı polemikçilerle giderek daha fazla ortak noktada buluşan yazar Glenn Greenwald ise Nuland’ın yorumlarını Ukrayna’da ABD tarafından kontrol edilen veya yaratılan biyolojik silahların teyidi olarak nitelendirdi. Greenwald, “Bu biyolojik araştırma tesislerinin Rusların eline geçmesi konusunda ‘oldukça endişeli olunmasının tek nedeni, bunların Rus bilim adamlarının henüz kendi başlarına geliştirmedikleri ve hain amaçlar için kullanılabilecek sofistike materyaller içermeleri” diye yazdı. 

Greenwald’ın teorisi Fox News sunucusu ve Amerikan aşırı sağcılarının de facto sözcüsü Tucker Carlson’ın tarafından da hızla onaylandı. Carlson, komplo teorisinin yaratıcısı uzun zamandır Qanon’un takipçisi olmasına rağmen, Qanon’un bu komplodan sorumlu olduğu fikrini reddetti. Carlson, Nuland’ın ifadesinin “günlerdir bize söyledikleri Rus dezenformasyonunun bir yalan, bir komplo teorisi, çılgınca ve ahlaksız bir iddia olduğuna inanmanın aslında tamamen doğru olduğunu” gösterdiğini söyledi. 

RUSYA’NIN PROPAGANDA ÇALIŞMALARI ETKİLİ OLDU

Carlson’un bu “gizli” laboratuvarların varoluşsal bir tehdit oluşturduğu ve bu yüzden ABD ve Ukrayna’nın apaçık bir şekilde suçlu olduğu sonucuna varması, Rusya’nın son on yıldaki propaganda çabalarından kaynaklanıyor. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova ise düzenlediği basın toplantısında, “Sınırımızın yakınında bulunan Ukrayna biyo laboratuvarlarında biyolojik silah bileşenlerinin geliştirildiği sonucuna varılabilir.” dedi ve ekledi: “24 Şubat’ta tehlikeli patojenlerin acilen imha edilmesi, Ukrayna ve ABD’nin Biyolojik ve Toksin Silahları Sözleşmesi’nin 1. Maddesini ihlal ettiği gerçeğini örtbas etmeye yönelik gerekli bir adımdı.”

Moskova’nın komplo teorisini coşkulu bir şekilde sahiplenmesi, Washington’un alarmı yükseltmesine neden oldu. Salı günü, Rubio müsteşara, “Ukraynalıların ülkede biyolojik silahları serbest bırakma planını ortaya çıkardıklarını” iddia ederek Rus kaynaklarından yayılan propagandayı sordu: “Ukrayna’da biyolojik veya kimyasal bir silah durumu veya saldırı olursa, bunların yüzde 100 Rusların işi olduğu düşünüleceğinden şüpheniz olur mu?”

Nuland şu şekilde cevap verdi: ”Hiç şüphe yok senatör ve karşılarındakini kendilerinin yapmayı planladıkları şeyle suçlamak klasik Rus tekniği”

Beyaz Saray Basın Sekreteri Jen Psaki ise çarşamba günü bu düşünceyi yineleyerek, “Bizler Rusya’nın Ukrayna’da muhtemelen kimyasal veya biyolojik silah kullanacağı veya bunları kullanarak yanıltma operasyonu yaratacağı konusunda uyanık olmalıyız.” dedi.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: