disinformation

Arakanlı Müslümanlar’dan Facebook’a milyarlarca dolarlık şiddeti teşvik davası

Arakanlı Müslümanlar'dan Facebook'a milyarlarca dolarlık şiddeti teşvik davasıMyanmar’da Müslümanların çoğunlukta olduğu Arakan’da ordunun operasyonuyla yurtlarını terk etmek zorunda  Arakanlı Müslümanlar, Facebook’a şiddeti teşvik ettiği gerekçesiyle 150 milyar dolarlık dava açtı.

Arakanlı Müslümanlar, “yaşadıkları kıyım ve şiddetin Facebook platformlarında teşvik edildiğini” ileri sürerek sosyal medya devinden 150 milyar dolar talep etti.

Myanmar’da 2017’de ordunun operasyonunda 10 bini aşkın Müslümanın öldürüldüğü tahmin ediliyor. Facebook, “nefret içeren” yanlış bilgilerin yıllar boyunca platformdan yayılmasını engellememekle suçlanıyor.

Arakanlı mültecilerin bir kısmını temsil eden İngiltere’deki bir hukuk bürosu, Facebook’a bir mektup gönderdi.

Mektupta şu suçlamalar yer alıyor:

  • “Facebook’un algoritmaları Arakanlı Müslümanlara yönelik nefret söylemini körükledi.”
  • “Şirket, Myanmar’daki politik durumu hesaba katan bir moderasyon ve doğrulama faaliyetine yatırım yapmadı.”
  • “Şirket, Müslümanlara yönelik şiddeti körükleyen hesap ve gönderileri kaldırmakta başarısız oldu.”
  • “Vakıfların ve medyanın uyarılarına rağmen doğru ve zamanında adım atmakta yetersiz kalındı.”

Geçtiğimiz ay Meta ismini alan Facebook, suçlamalara henüz yanıt vermedi. ABD’de de hukukçular San Francisco’da Facebook aleyhinde benzer bir suçlamayla dava açtı.

Facebook: Dezenformasyon amaçlı hesaplar çığ gibi büyüyor

ABD’deki davada, Reuters’ın bir araştırmasında ortaya çıkan nefret içerikli Facebook paylaşımlarına

da yer verildi. Bunlardan birisinde, “Onlarla, Hitler’in Yahudilere karşı yaptığı gibi mücadele etmemiz gerekiyor” tespitleri yer alıyor. Bir başka gönderide ise, “Onları benzin döküp yakın ki, Allah’a daha hızlı ulaşsınlar” ifadesi var.

“İNSAN HAKLARI İHLALLERİNİN ÇOĞALMASINA ZEMİN YARATTI”

Facebook’un Myanmar’da 20 milyonu aşkın kullanıcısı var. Birçok kullanıcı için sosyal medya platformu, haber paylaşma ve haber almanın başlıca aracı konumunda. Facebook, 2018’de Arakanlı Müslümanlara yönelik nefret söylemi ve şiddetin körüklenmesine karşı “önlem almakta yetersiz olduğunu” kabul etmişti.

Şirketin yaptırdığı bağımsız bir incelemede, platformun “insan hakları ihlallerinin” çoğalması için zemin yarattığı değerlendirmesi yapılmıştı. Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar’da Müslümanların çoğunlukta olduğu Arakan’daki çatışmaların 2017’de alevlenmesi üzerine, binlerce kişi kaçarak Bangladeş sınırına yığılmıştı. Ara bölgede sıkışıp kalan Arakanlı Müslümanlar, işkenceye uğradıklarını, gençlerin Myanmar ordusu tarafından öldürüldüğünü söylemişti.

Myanmar ordusu ise bölgedeki silahlı militanlara yönelik operasyon yaptığını iddia etti. Ancak operasyonlarda 10 bini aşkın kişinin ölmesi, uluslararası kamuoyununun dikkatini bölgeye çevirdi.

700 bini aşkın Arakanlı Müslüman, bu süreçte evlerini terk etti. 2018’de Birleşmiş Milletler, Facebook’un çevrimiçi nefret söyleminin yayılmasına karşı yavaş ve etkisiz bir refleks verdiği suçlamasını yapmıştı.

Kaynak: BBC Türkçe

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: