disinformation

Belarus destekli siber operasyon: Haber sitelerine sızıp, yalan haber yayınladılar!

Belarus lideri Lukaşenko, Putin’in en yakın müttefikleri arasında sayılıyor

Polonya sınırındaki mülteci kriziyle gözlerin çevrildiği Belarus, NATO’yu hedef alan bir siber operasyon ile de gündemde. 

Mandiant’ın tehdit istihbaratı uzmanları, ele geçirilmiş web siteleri üzerinden yayınladıkalrı uydurma haberler ile NATO’nun  güvenilirliğini azaltmayı hedefleyen dezenformasyon kampanyasının Belarus hükümeti tarafından desteklendiğini açıkladı. Ghostwriter adı verilen operasyon geçtiğimiz yıl Ağustos ayında FireEye tarafından ortaya çıkarılmıştı.Uzmanlar kampanyanın en erken 2017 Martından bu yana devam ettiğini belirterek Rus gizli servisleri ile ilişkili olabileceği yorumunu yapmıştı. 

SOSYAL MEDYA KULLANILMADI

Üç yıl boyunca farkedilmeden devam eden operasyonun daha önceki dezenformasyon kampanyalarından önemli bir farkının sosyal medyanın uydurma haberlerin yayılmasında kullanılmaması olduğu göze çarpıyor. Uzmanlar böyle bir tercihin, kampanyanın Twitter ve Facebook ekiplerinin gözünde sakınılması amacını taşıdığını düşünüyor. Buna karşın dezenformasyon meşru web sitelerinin içerik yönetim sistemlerinin hacklenmesi ve e-posta hesaplarının ele geçirilmesiyle yayılmış. 

New York’un aşı dezenformasyonuyla savaşı ajan filmlerini aratmıyor

Haber sitelerinde yer alan içeriklerin yerine kendi ürettikleri ve gerçekle ilgisi olmayan ve NATO karşıtı algı yaratmayı hedefleyen içerikleri koyan siber tehdit aktörleri yine benzer bir mantıkla hazırladıkları dökümanları da ele geçirdikleri e-postalar üzerinden yaydı. 

FAKE NEWS ÖRNEKLERİ

Yapılan açıklamada, operasyonun hedefinin Litvanya, Letonya ve Polonya olduğu değerlendirildi. Siber saldırganlar NATO’nun üst düzey komutanlarına ait gibi gözüken uydurma açıklamaları haber yaparak meşru haber sitelerine sızıp yayınladılar. Bunlardan bir tanesini Letonya’da konuşlu NATO birliğine bağlı 21 Kanada askerinin koronavirüse yakalandığı haberi oluşturuyor.  

Başka bir uydurma haberde ise “NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in kaleme aldığı bir mektubun medyaya sızdığı ve mektupta COVID-19’dan dolayı Litvanya’dan askerlerin çekileceği” ifade ediliyor. 

NATO’ya ait iki savaş gemisi Karadeniz’de Rusya’ya ‘fake’ attı

Ghostwriter kampanyasının yöneticileri geçen yıla ağustos ayında Belarus’daki gösterileri NATO ve ABD’nin düzenlediğini iddia eden içerikler yayınlatmış. Belarus’daki seçimler sonrasında sonuçların manipüle edildiğini düşünen seçmenler protesto gösterileri düzenlemişti. Seçimlerden önce Ghostwriter operatörlerinin Belarus muhalefetinin liderlerini hedef alması da kampanyanın Belarus hükümetinin desteklediğine dair başka bir işaret olarak yorumlanıyor. 

Mandiant uzmanları, yaptıkları değerlendirmede Belarus hükümetinin çıkarları doğrultusunda yapılan haberleri gerekçe göstererek kampanyanın arkasında bu ülkenin olduğunu belirtti. Uzmanlar ayrıca Rusya’nın da operasyona destek vermiş olabileceğini kaydetti. 

Raporda, operasyonun merkezinin Belarus ordusunun kontrolünde ve Minsk’te olduğu da ifade edildi. 

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu