disinformation

Rusya, Ukrayna’daki işgalini dezenformasyonla sürdürüyor

Rusya'nın Ukrayna’daki işgalini dezenformasyonla sürdürüyorRusya ve Ukrayna arasındaki savaş sahada ve siber alanda dezenformasyonun gölgesinde devam ediyor.

Üst düzey bir Ukraynalı siber güvenlik yetkilisi, Rus kuvvetlerinin telekomünikasyon altyapısını bombalarken dahi işgal altındaki Ukrayna’daki internet ve telefon ağları üzerindeki kontrolü ele geçirmeye yönelik faaliyetlerde bulunduğunu söyledi.

Rus medya kuruluşu The Moscow Times’ın geçtiğimiz hafta yayımladığı habere göre, Rus birliklerinin işgal ettiği doğu Ukrayna bölgelerinde, Rus telekom devi MTS’nin yan kuruluşu olduğu ileri sürülen + 7 Telecom tarafından işletilen bir telekomünikasyon şirketinin Ukrayna mobil hizmetlerinin yerine geçti.

Haber ajansı, Ukraynalıların bu ele geçirme sonrası zayıf bağlantı ve internet sansüründen şikâyet ettiklerini belirtti. 

Ulusal Güvenlik Konseyi’nin Rusya başkanlığını da yapan Carnegie Uluslararası Barış Vakfı’nın dezenformasyon uzmanı Gavin Wilde, + 7 Telekom’un sahneye çıkarak Ukraynalı telekom operatörlerinin yerini almasının arkasında Rus telekom devi MTS’nin olduğunu gösteren bir dizi dolaylı kanıt olduğunu söyledi. Rus kuvvetlerinin, yeni işgal edilen Donbas’taki bilgi altyapısının altını oymaya çoktan başladığı dile getiriliyor.

Ukrayna’nın Rusya ile dijital savaşı tahmin edilenden daha başarılı

Sahibi bir oligark olan MTS’nin ağlarının, Rus hükümetine bağlı olan ve uzun zamandır Rusya içindeki muhalif sesleri araştırmak ve susturmak için kullanılan Operasyonel Soruşturma Faaliyetleri (SORM) ile bağlantılı olduğu biliniyor.

AMAÇ DEZENFORMASYON VE PANİK YAYMAK

Ukraynalı üst düzey bir siber yetkili olan Victor Zhora, Ukraynalı ISP’lerin (internet servis sağlayıcıları) işgal altındaki bölgelerdeki interneti yaklaşık iki hafta öncesine kadar kontrol edebildiklerini ancak Rusların ağları yeniden yapılandırdığını ve trafiği Kırım’dan Rusya’ya yönlendirdiğini söyledi.

Ukrayna siber güvenlik ajansı Devlet Özel İletişim Servisi (SSSCIP) başkan yardımcısı Zhora, CyberScoop’a verdiği röportajda bu saldırıların yıkıcı niteliğinin aktif savaştan çok daha az olduğunu amacın dezenformasyon, panik ve istikrarsızlık tohumları ekmek olduğunu ifade etti.  

Zhora, Ukrayna ağ yönetim merkezinin sıkıyönetim altında olması nedeniyle durumun daha da zorlaştığını sözlerine ekledi.

Rus birlikleri geçen ay bir internet servis sağlayıcısının Kherson bölgesindeki ofislerini basmış ve şirketin yöneticilerini Rus ağlarına zorlamıştı.

İnternet trendlerini izleyen Cloudflare Radar, 13 Haziran’da Ukraynalı hizmet sağlayıcısı Khersontelecom’un Rusya kontrolündeki dijital servis sağlayıcıları Miranda ve Rostelecom aracılığıyla internet trafiğini yönlendirdiğini bildirdi. Wired’a göre SSSCIP, savaşın başlamasından bu yana Ukrayna telekom altyapısının yaklaşık yüzde 20’sinin hasar gördüğünü veya tahrip edildiğini açıkladı.

ABD Siber Komutanlığı’nın eski bir üst düzey lideri, Rusların Ukraynalıların siber alanını ve fiziksel alanını aynı anda daralttığını söyledi. Siber Komutanlığın 2018’e kadar siber görev misyonunu üstlenen ve sonrasında Filo Siber Komutanlığı’na liderlik eden TJ White, Rusya’nın bilgi operasyonlarına odaklanmaktan geri durmadığını ifade etti. 

UKRAYNALILAR SANSÜRÜ VPN İLE YENİYOR

Ancak White, Rus bilgi savaşı hedeflerinin Elon Musk’un Starlink uyduları ve birçok Ukraynalının sanal özel ağlara (VPN’ler) sahip olması nedeniyle büyük ölçüde sekteye uğratıldığını söyledi. 

Geçen hafta Savunma İnovasyon Birimi’ndeki uzay portföyü direktörü Tümgeneral Steve Butow, Politico’ya verdiği demeçte, Starlink uydularının “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bilgilendirme kampanyasını tamamen yok ettiğini” söyledi ve ekledi: “Bu güne kadar hiçbir zaman [Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr] Zelensky’yi susturamadı.”

150 BİN UKRAYNALI HER GÜN STARLINK KULLANIYOR

Ukrayna’nın dijital bakanı Mykhailo Fedorov geçen ay yaklaşık 150 bin Ukraynalının günlük olarak Starlink kullandığına ilişkin tweet attı. Dünya çapında VPN kullanımını araştıran Top10VPN kuruluşu, Şubat ortası ile Mart sonu arasında Ukrayna’da VPN kullanımının yüzde 609 oranında arttığını söyledi.

Zhora, Rusların bilgi savaşından vazgeçmediğini söylüyor. Yetkili, Rusların propagandalarının geniş olduğunu ve işgal altındaki Ukrayna’nın işgale direnme kabiliyetini yenmek amacıyla bölgelere göre özelleştirildiğini söyledi.

Zhora, Rusya’nın Ukraynalıları araştırmak ve haberleri sansürlemek için hem Operasyonel Soruşturma Faaliyetleri Sistemi (SORM) gözetim ağını hem de derin paket inceleme teknolojisini kullandığını söyledi. DPI, ağ trafiğini incelemek ve yönetmek için gelişmiş bir yöntem.

Rus araştırmacı gazeteci Andrei Soldatov’a göre, Rusya’nın Ukrayna’da interneti kontrol etmesinin çeşitli nedenleri bulunuyor. Soldatov, SORM’un gözetleme yeteneklerinden yararlanmanın, Rusya’nın Ukraynalıları Rus ağlarına zorlama çabası için şüphesiz büyük bir motivasyon kaynağı olduğunu söyledi. Bu gözetim Ruslara ihtiyaç duydukları siyasi kontrol gücü sağlayacak ve aynı zamanda Rus ordusuna güç verecek.

Soldatov, “Rusların Ukraynalı sivillerin internet trafiğini izleme ve takip etmeleri gerekiyor zira Ukraynalılar Rus askeri birliklerinin hareketlerini Ukrayna ordusuna rapor ediyorlar.” dedi.

Zhora gibi Soldatov da Rusların Ukraynalıların internet içeriğini filtrelemek için DPI kullandıklarına inanıyor. Ancak Soldatov, filtrelemenin uzaktan iyi çalışmadığını, yani Rusya’nın DPI teknolojisini Ukrayna’ya getirmesi gerektiğini söyledi ve ekledi: ”Batı’da veya belki İsrail’de bir yerlerde bazı DPI ekipmanlarının geliştirilebileceğinden şüpheleniyorum, çünkü bu ülke (İsrail) DPI cihazlarını Rusya’ya satmakta son derece aktif, bu yüzden belki de işgal altındaki bölgelerde bir tür yabancı ekipman bulunabilir.” 

Dezenformasyon uzmanlarına göre bir VPN veya Starlink bağlantısından faydalansalar dahi ortalama bir Ukraynalı’nın bilgi akışının keskin bir şekilde zayıfladığı açıkça görülüyor. Ancak Stanford Üniversitesi’nden bir dezenformasyon uzmanı olan Herb Lin, Rusların ülkenin demokratik mirasını elinden alamayacağı için Ukraynalıların çoğunun propagandadan etkilenmeyeceğini söyledi.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: