Uluslararası İlişkiler

NSA, sivil hackerların Rusya’yı hedef almasına karşı

NSA, sivil hackerların Rusya'yı hedef almasına karşıABD Ulusal Güvenlik Ajansının (NSA) siber güvenlik biriminin yöneticisi Rob Joyce, yüzbinlerce gönüllü ve sivil hackerın Rus hedeflere saldırmasının ne akıllıca ve ne de etik olduğunu söyledi.
Joyce, Ukrayna’nın Rus işgaline karşı siber alanda yürüttüğü kanunsuz hacklemeleri tasvip etmediğini ve bu durumun dijital alanda daha geniş etik ve sonuçlar doğurduğunu açıkladı.
Vanderbilt Üniversitesi güvenlik zirvesinde konuşma yapan Joyce, “Bir ulus devlet saldırısına sivil kanunsuzların dahil olması fikrinin akıllıca olmadığını düşünüyorum.” dedi.
Joyce, “Bu yasa dışı. Fakat aynı zamanda faydasız da. Çünkü biz Rusya’nın ülkeden çıkan ve yayılan fidye yazılımı saldırılarını ve hacklemelerini hesaba katmasını sağlamaya çalışıyoruz.” açıklamasında bulundu.
Dünyanın dört bir yanından yüz binlerce gönüllünün, Ukrayna’nın dijital yetenek ve siber uzmanları çağrısı etrafında birleştiği ve tipik hükümet gözetimi dışında bir BT ordusu oluşturduğu bildiriliyor.
Kremlin’in ülkeyi işgal girişimin ardından Ukrayna’nın Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov, 26 Şubat tarihinde Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Herkes için yapacak işler var. Siber cephede savaşmaya devam ediyoruz.” demişti. Bunun üzerine çok sayıda gönüllü Rus hedeflere siber saldırı düzenlemeye koyuldu.

SİVİL HACKERLAR MÜZAKERELERİ ZORA SOKABİLİR

Sivil kitlelerin bu şekilde saldırılara katılmasının müzakereleri ve gerilimi düşürme çabalarını zora sokabileceğini belirten Joyce, “Yapılanlar ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Rusya’ya karşı dile getirdiği ‘halkınızı sorumlu tutmalısınız’ argümanı konusunda kesinlikle elini zayıflatacaktır.” diye konuştu.
Aynı zirvede düşüncelerini açıklayan Amerikan siber güvenlik firması Mandiant’ın CEO’su Kevin Mandia da sıradan kişilerin ülkeler arasındaki ilişkileri yönlendirmelerinin ve dış politikayı dikte etmelerinin tehlikeli olabileceğini söyledi.
Mandia, “Özel sektörün uluslar arasındaki doktrini etkilemelerini sağlayamazsınız. Bize vekalet etmeden veya bir kuvvetin parçası olmaksızın hava, kara ve denizde bir gündem ve görev planıyla bizi savaştıramazsınız.” ifadelerini kullandı.
Mandia, Ukrayna’ya ve Ukrayna halkına yardım etmek isteyenler için barışçıl yollar bulunduğunu söyledi. Bu kişilerin aktif STK’lara yardımda bulunarak herhangi bir yasayı çiğnemeden ve barışçıl yollarla sivil halka yardımda bulunabileceğini kaydetti.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu