Uluslararası İlişkiler

Almanya’da hükûmet mesajlaşma uygulamalarını mı dinliyor?

Almanya’da hükûmet mesajlaşma uygulamalarını mı dinliyor?Son yapılan araştırma Almanya’nın, Rus anlık mesajlaşma uygulaması Jabber’ı takip ettirdiğine ilişkin şüpheleri artırdı.

Rus siber güvenlik araştırmacıları, sunucuları Almanya’da bulunan Rusya kökenli bir anlık mesajlaşma servisini gizlice dinlemeye yönelik bir hükûmet girişimi keşfetti.

Kesin olarak üç ay boyunca mesajların okunmuş olabileceğini söyleyen araştırmacılar, dinlemenin altı ay boyunca devam etmiş olabileceğini iddia etti.

JABBER DİNLENMİŞ OLABİLİR

Rus anlık mesajlaşma servisi jabber.ru, geçtiğimiz günlerde gündeme oturan bir güvenlik olayı bildirdi.

Servis sunucuları Almanya’da Hetzner ve Linode adlı şirketlerde barındırılan mesajlaşma servisi, sunucularına ortadaki adam saldırısı (Man-in-the-Middle attack) düzenlendiğini açıkladı.

Konuyu araştıran araştırmacılar, saldırıyı süresi dolmuş sertifika uyarısı yardımıyla fark etti.

90 GÜN BOYUNCA KESİN BİR DİNLEME YAPILDI

Sunucularından birinin sertifikasının süresinin dolduğuna dair bir bildirim aldığında durumu fark eden Rus XMPP (Jabber) servisinin yöneticisi, süresi dolmuş sertifikanın servisin kullanıcılarla şifreli bir TLS bağlantısı kurmak için kullandığı tek bir bağlantı noktasında keşfetti.

Almanya, Rus Hydra Dark Web pazarını kapattı: 25 milyon dolar değerinde bitcoine el konuldu

 

Araştırmacılar, söz konusu sertifikanın, süresi dolmadan önce servis üzerinden iletilen trafiği şifrelemeyi sağladığını belirtti.

Şifreli veri alışverişini ihlal eden bu saldırıyla birlikte araştırmacılar, muhtemel dinlemenin 18 Nisan’dan 19 Ekim’e kadar yaklaşık altı ay boyunca devam ettiğini ancak tam olarak 90 gün boyunca kesin bir dinleme yapıldığını doğrulayabildi.

Bu süre zarfında jabber.ru ve xmpp.ru arasındaki tüm iletişimlerin tehlikede olduğunu belirtilirken, bu dinleme sayesinde ömür boyu şifrelenmemiş sunucu tarafındaki mesaj geçmişini okuma, yeni mesajlar gönderme veya gerçek zamanlı olarak değiştirme gibi eylemler yapılmış olabileceği değerlendiriliyor.

DİNLEME HÜKÛMET TALEBİ OLABİLİR

Araştırmacılar, sunucuların suçlular tarafından hacklenmediğini, bunun “Hetzner ve Linode’un yapmaya zorlandığı yasal bir dinleme olduğuna inandıklarını” ifade etti.

Araştırmacılar saldırının bir hükûmet talebi sonucunda dinlemeyi kolaylaştırmak için gerçekleştirildiğini iddia ederken, Alman şirketlerinden ve Alman hükûmetinden konu hakkında açıklama gelmedi.

AVRUPA’DA DİNLEME YASALARI TARTIŞILIYOR

Almanya da dâhil olmak üzere Avrupa’daki çoğu ülke, istihbarat servislerine ve kolluk kuvvetlerine telekomünikasyon mesajlarını toplu olarak dinleme olanağı sağlayan yasalara sahip.

Söz konusu yasalar genellikle kapsamlı güvenlik önlemleri alınmasına rağmen kötüye kullanılabiliyor ve bu nedenle tartışmalara yol açıyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu