Uluslararası İlişkiler

Rusya’da bankaya siber saldırının arkasından Ukrayna istihbaratı çıktı!

Rusya'da bankaya siber saldırının arkasından Ukrayna çıktı!Ukraynalı hackerlerın, Rusya’nın en büyük özel bankasına sızmak için ülkenin iç güvenlik teşkilatı Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) ile iş birliği yaptığı ortaya çıktı.

KibOrg ve NLB adlı Ukrayna yanlısı iki hacker grubu Alfa-Bank’a sızarak 30 milyondan fazla müşterinin isimleri, doğum tarihleri, hesap numaraları ve telefon numaraları da dâhil olmak üzere verilerini elde ettiklerini iddia etti.

ALFA-BANK ABD’NİN KARA LİSTESİNDE

Alfa-Bank, Rusya’nın geçen yıl Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından ABD tarafından yaptırıma tabi tutulmuştu.
Banka, Rusya ekonomisine ve en zengin iş insanlarına kısıtlamalar getirme çabalarının bir parçası olarak ABD ve Avrupa tarafından kara listeye alınan Rus-İsrailli milyarder Mikhail Fridman’a ait.

Rusya-Ukrayna arasında siber savaşın “Cenevre” kuralları işleyecek

Hackerlar, Fridman ve oğlu, Rusya yanlısı blog yazarı Artemy Lebedev ve Rus rapçiler Timati ve Basta hakkındaki bilgiler de dâhil olmak üzere bazı verileri internette yayınladı. Alfa-Bank sızıntı haberlerini yalanladı.

UKRAYNA GÜVENLİK SERVİSİYLE ÇALIŞTILAR

Ukrayna güvenlik servisinden adının açıklanmasını istemeyen bir kaynak Recorded Future News’e yaptığı açıklamada operasyona Ukrayna ajansının da dâhil olduğunu doğruladı ancak daha fazla ayrıntı vermedi.

Söz konusu olay, Ukrayna istihbaratının hacktivistlerle yaptığı ilk iş birliği değil. Ukrayna Güvenlik Servisi’nin siber güvenlikten sorumlu başkanı Illia Vitiuk daha önce Ukraynalı hackerlar tarafından sızdırılan belgelerin ülkenin siber istihbarat çalışmalarında önemli bir rol oynadığını söylemişti.

Vitiuk’a göre, sızdırılan veriler Ukrayna’nın, Kremlin’in Ukrayna’daki hedeflerini, düşman birliklerinin nasıl hareket ettiğini ve Rusya’nın Batı yaptırımlarından nasıl kaçındığını öğrenmesine yardımcı oluyor.

Vitiuk daha önce, “Siber istihbarat çok gizli düşman belgelerini elde etmemize yardımcı oluyor. Geçmişte bu tür materyalleri elde etmek için düşmanın ülkesinde bir casus tutmamız gerekiyordu ki bu da riskli ve zaman alan bir işti.” ifadelerini kullanmıştı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu