ABD

ABD’den teknoloji sektöründeki Rus vatandaşlarına özel vize!

ABD’den teknoloji sektöründeki Rus vatandaşlarına özel vize!ABD, Rusya’daki beyin göçünü kendi lehine çevirmek için teknoloji çalışanlarına özel vize uygulamayı planlıyor.

Bloomberg News’in haberine göre ABD yönetimi teknoloji alanıda kariyer sahibi Rus vatandaşlarını kazanmak için özel bir vize uygulaması başlatma kararı aldı.

Beyaz Saray’ın ABD Kongresi’ne sunduğu teklife göre, çalışma vizesi başvurularında istenen işveren tarafından kabul şartı sadece Rus vatandaşları için kaldırılacak.

Yasa tasarısı ABD’de veya yurtdışında bilim, teknoloji, mühendislik veya matematik alanlarında yüksek lisans veya doktora derecesine sahip Rus vatandaşlarının herhangi bir iş yerinden kabul almadan ülkeye gelmelerinin önünü açıyor.

Savaş Rusya’dan beyin göçünü tetikledi: Teknoloji çalışanları da ülkeyi terkediyor

Söz konusu düzenleme yasalaştıktan sonra 4 yıl boyunca geçerli olacak. Bununla birlikte Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası’ndaki inceleme süreci, ücretler veya diğer kurallarda herhangi bir değişiklik beklenmiyor.

YAKLAŞIK 100 BİN UZMAN ÜLKEYİ TERK ETTİ

Rusya’nın 24 Şubat’ta başlayan Ukrayna işgalinin ardından ülkedeki beyin göçü hız kazanmıştı. Rusya Elektronik İletişim Derneğine göre sayısı 70.000 ile 100.000 arasında olduğu tahmin edilen bilgi teknolojisi uzmanı Nisan ayından itibaren ülkeden ayrıldı. Bilişim uzmanları vize istemeyen Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye, Ermenistan ve Gürcistan’ı tercih etti.

Rus uzmanların yoğunlaştığı alanlar arasında yazılım, yapay zekâ, nükleer enerji, roket teknolojisi, yarı iletkenler ve siber güvenlik bulunuyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu