Uluslararası İlişkiler

Barcelona, İsraillilerin siber güvenlik merkezi hâline geliyor

Barcelona, İsraillilerin siber güvenlik merkezi hâline geliyorİsrailli siber güvenlik araştırmacıları, ABD’nin NSO Group ve Candiru’yu kara listeye almasının ardından rotasını Avrupa’ya çevirdi. İspanya’nın Barcelona kenti yeni bir siber güvenlik merkezi haline geliyor.

Uzun zamandır İsrailli siber güvenlik şirketlerinin araçlarını ihraç etmek için arka üs olarak kullandığı Kıbrıs Rum Kesiminin rolünün Pegasus soruşturmasında ortaya çıkmasının ardından şirket ve araştırmacıları İsviçre ve İspanya’ya dümeni kırdı.

ABD Ticaret Bakanlığı Sanayi ve Güvenlik Bürosu’nun İsrailli istihbarat firmaları NSO Group ve Candiru’yu kara listeye alma kararının ardından İsrail hükûmeti, siber saldırı ihracatı konusundaki politikasını önemli ölçüde sıkılaştırmıştı. Bu yüzden birçok şirket ve araştırmacı rotayı Avrupa’ya çevirdi.

Rotayı Avrupa’ya çeviren şirketlerden biri olan, eski adıyla Defense Prime şimdiki adıyla Palm Beach Networks araştırmacıları geçtiğimiz günlerde Barcelona’ya gitti.

Katalan başkenti, özellikle PBN gibi İsrailli şirket ve araştırmacılar için giderek bir siber güvenlik merkezi hâline geliyor.

Avrupalı siber saldırı geliştiricilerinin de ilgisini çeken Barcelona’da potansiyel görenler sadece İsrailli siber güvenlik araştırmacıları değil. İtalyan Dataflow Security’nin yan kuruluşu Dataflow Forensics’in Avrupa şubesi de Barcelona’da bulunuyor.

Pegasus’tan sonra İsrail’den yeni casusluk skandalı!

Daha da önemlisi, Singapur’dan İtalya ve Kıbrıs’a küçük bir imparatorluk kurmaya çalışan Ralf Wegener ve Ramanan Jayaraman ikilisi, ana şirketleri Variston Information Technology’yi Barselona’da kurmayı tercih etmişti.

KIBRIS RUM KESİMİ İFŞA OLDU

Uzun zamandır İsrailli siber güvenlik şirketlerinin Avrupa’daki arka üssü olarak hizmet veren Kıbrıs Rum Kesimi ise Pegasus soruşturmasının ardından rolünün ortaya çıkması nedeniyle İsraillilerin artık daha az kullandığı bir bölge hâline geldi.

NSO Group’un casus yazılımı Pegasus’a ilişkin bir Avrupa Parlamentosu soruşturma komitesi olan PEGA komisyonu Kıbrıs’ın rolüne ışık tutmuştu. İsrailli firmalar artık siber araçlarını ihraç etmek için Kıbrıs’ı kullanmaya daha az meyilli olmakla birlikte artık İsviçre ve Katalonya tercih ediliyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu