Uluslararası İlişkiler

Almanya’dan siber saldırılara diplomatik tepki: Rus elçi bakanlığa çağrıldı!

Almanya'dan siber saldırılara diplomatik tepki: Rus elçi bakanlığa çağrıldı!Almanya, Rusya’nın Almanya’nın savunma ve teknoloji sektörüne yönelik siber saldırılarını protesto etmek için üst düzey bir Rus elçiyi çağırdı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, geçen yıl yaşanana ve Rusya’nın sorumlu olduğunu iddia edilen bilgi güvenliği olaylarına karşı diplomatik tavrını koymak için üst düzey bir Rus elçiyi görüşmeye çağırdı.

2023 saldırıları, Berlin’in Ukrayna’ya tank gönderme kararının ardından bazı web sitelerinin çevrimdışı bırakıldığı saldırılar olarak değerlendiriliyor. Bu saldırılar, Rusya’nın askeri istihbaratıyla bağlantılı bir hacker grubunun eylemi olarak kabul ediliyor.

Alman yetkililere göre, saldırganlar, Microsoft Outlook e-posta servisindeki o zaman keşfedilmemiş bir zafiyeti kullandılar ve etkilenen şirketlerin sunucularını ele geçirdiler.

Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Avustralya ziyareti sırasında bir basın toplantısında, “Bu siber saldırıyı açıkça APT28 olarak adlandırabileceğimizi söyleyebiliriz, ki bu Rusya’nın askeri istihbarat servisi tarafından yönetilen bir grup” diye konuştu. Baerbock ayrıca başka bir konuşmasında Rusya’nın siber casusluk faaliyetlerinin sonuçlarıyla karşı karşıya geleceğini söyledi.

Kuzey Avrupa’da uçakların GPS’leri karıştı: Rusya’dan şüpheleniliyor

İçişleri Bakanı Nancy Faeser ise Rus cyber saldırılarını ülke demokrasisine yönelik bir tehdit olarak nitelendirdi ve Almanya’nın AB ve NATO ile birlikte hareket ettiğini vurguladı. Rusya’yı kınayan NATO ve AB yetkilileri de saldırıları “kötü niyetli” olarak nitelendirdi.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu