İsrailUluslararası İlişkiler

İsrail, siber güvenlik açığını kapatmak için uzmanları ülkeye çağırdı

İsrail, siber güvenlik açığını kapatmak için uzmanları ülkeye çağırdıİsrail’in savaş ortamında siber güvenlik açığını kapatmak için uzmanları ülkeye çağırdığı bildirildi.

İsrailli vatandaşların iddialarına göre Filistin’i destekleyen bir grup siber hacktivist, bir yanda Zoom üzerinden ders dinleyen çocukların ekranına silahlı adam görüntüsü koyarken diğer yandan da bir reklam panosuna roket görüntüleri ve yanan İsrail bayrağı koydu.

Her iki iddia da doğrulanamasa da İsrailli bilgi güvenliği uzmanları, hacktivist faaliyetlerdeki artış nedeniyle İsrailli şirketlere ücretsiz siber güvenlik hizmetleri sağlamak için bir araya geldi.

ZOOM YARDIM TEKLİF ETTİ

Paylaşılan bir görüntüdeki iddiaya göre İsrailli çocuklar Zoom üzerinden öğretmenlerini dinlerken, ekranda silahlı bir adamın görüntüsü belirdi. Paylaşılan bir başka videoda ise İsrail’in orta kesimindeki Holon kentinde bir reklam panosunda roket görüntüleri ve yanan bir İsrail bayrağı gösteriliyordu.

Okul olayındaki ekran görüntüsü, siber güvenlik şirketi Sepio’nun CEO’su Yossi Appleboum tarafından sağlandı. Appleboum, ekran görüntüsünü çocukların aileleriyle doğrudan temas hâlinde olan bir kişi aracılığıyla aldığını söyledi.

Zoom ise yaptığı açıklamada, kesintiyi yaşamalarından “derin üzüntü” duyduğunu ve İsrail’deki okulların uzaktan öğretime devam etmesini sağlamak için yardım teklif ettiğini belirtti.

Hacklenen reklam panosunun videosu ise ilk olarak 12 Ekim sabahı Telegram üzerinden paylaşıldı.

Hamas siber cepheden de saldırdı: İsrail’de savunma sektörü hedefte!

İsrail merkezli bir siber güvenlik firması olan Check Point, reklam panosunun “Hamas yanlısı ve İsrail karşıtı içerikle” hacklenen bu tür en az iki kamusal ekrandan biri olduğunu söyledi. Buna rağmen sadece videonun çekildiği yerin Holon olduğunu doğrulanabildi.

FİLİSTİNLİ HACKTIVIST GRUPTAN SABOTAJ GİRİŞİMİ

İsrail’in teknoloji sektörü, ülkenin genelinde olduğu gibi, birçok profesyonelin askerlik görevine çağrılması nedeniyle değişim içinde. Bu değişim ise hacktivistler için yeni açık kapılar bıraktı.

Filistin halkını desteklediklerini iddia eden bir grup hacktivist, sabotaj girişimlerinde bulundu. Çeşitli şirketlere yönelik saldırılar gerçekleşti ve bazı bilgiler çalındı.

Bunun yanı sıra birçok İsrailli bilgi güvenliği uzmanı İsrail’e yardım etmek için bir araya geldi.

Bu kişilerden bir tanesi olan ve İsrailli siber güvenlik uzmanları için popüler bir Facebook grubu yöneten Profero’nun CEO’su Omri Segev Moyal, Filistinli gruplara karşı dijital eylem çağrısı yapan birkaç gönderiyi kaldırdığını söyledi.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu