Uluslararası İlişkiler

NATO’ya ait iki savaş gemisi Karadeniz’de Rusya’ya ‘fake’ attı

NATO’ya ait iki savaş gemisi Karadeniz'de Rusya’ya 'fake' attıİngiltere ve Hollanda Kraliyet Donanmalarına ait iki savaş gemisi, Karadeniz’de yerlerini tespit etmeye çalışan Rus deniz üssünü yanıltmayı başardı.

HMS Defender ve HNLMS Evertsen isimli gemiler Ukrayna’nın Odessa kentinde demirli iken, Rus Deniz Kuvvetleri’nni kontrolündeki stratejik Sivastopol limanının girişine yaklaşmış gibi sinyal verdi.

Karadeniz’de Rusya’nın kontrolü altında bulunan bir deniz üssü, iki NATO savaş gemisinin yerini tespit ederken aldatıldı. Gemilerin deniz üssünün tespit ettiği yere göre 180 mil uzakta bulunduğu ortaya çıktı.

İngiltere Kraliyet Donanması’na ait HMS Defender ve Hollanda Kraliyet Donanması’na ait HNLMS Evertsen isimli savaş gemileri, 18 Haziran’da Ukrayna’nın Odessa kentine uğradı. ABD Donanması’na ait 17 Haziran tarihli fotoğraflara göre grup Karadeniz’de manevra yapıyordu.

Deniz güvenliğini artırmak için konum ayrıntılarını ileten bir otomatik tanımlama sistemi (AIS) sinyaline göre, iki gemi 18 Haziran gece yarısından hemen önce Odessa’dan ayrıldı. Veriler, doğrudan Sivastopol’a gittiklerini ve limanın girişinin iki deniz mili yakınına yaklaştığını gösteriyor. Stratejik liman, Rusya’nın Karadeniz filosunun kalbini teşkil ediyor.

SAHTE SİNYALLER OLDUĞUNA DAİR İKNA EDİCİ KANITLAR VAR

AIS izine karşın, canlı web kamerası yayınları, iki savaş gemisinin Odessa’dan ayrılmadıklarını gösteriyor. Savunma çevrelerinde ve yerel medyada bilinen durum zaten bu şekildeydi. Windy.com gibi üçüncü taraf hava durumu siteleri tarafından arşivlenen ekran görüntüleri de, iki savaş gemisinin o geceyi Odessa’da geçirdiğini gösteriyor.

Savaşın siber cephesi: Bir veri merkezi ve hacker sığınağı vuruldu

Birbiriyle çelişen egemenlik iddiaları dikkate alındığında, iki NATO savaş gemisini büyük bir Rus deniz üssünün girişine yerleştirmek kışkırtıcı bir eylem olarak görülecektir. ABD, İngiltere ve Hollanda da dahil olmak üzere uluslararası toplum, çoğunluk itibarıyla Kırım’ı Rus toprağı olarak tanımıyor.

Gemilerin yeri konusundaki aldatmanın sebepleri henüz belirsizliğini korusa da, söz konusu eylem, hem savunma sanayiinde hem de gazeteciler tarafından giderek daha yaygın şekilde kullanılan AIS gibi açık kaynaklı istihbarat verilerinin etkinliği hakkında soru işaretlerini artırmış durumda. AIS izlerinin sahte olduğuna dair ikna edici kanıtlar var.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu