Uluslararası İlişkiler

Savaşın siber cephesi: Bir veri merkezi ve hacker sığınağı vuruldu

İsrail Hamas'a ait iki siber hedefi vurduğunu iddia İsrailFilistin çatışması devam ederken İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nde Hamas’ın siber merkezlerini barındıran iki hedefi bombaladığını duyurdu. Sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, ilk saldırının 14 Mayıs, ikincisinin ise 19 Mayıs tarihinde gerçekleştiği bildirildi. 

İsrail Hava Kuvvetleri’nin resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamaya göre, ilk saldırıda bir veri merkezi olarak kullanılan “Hamas askeri istihbaratına ait kuzey Gazze Şeridi’nde bir siber ekipman depolama sahası” vuruldu. İkinci hava saldırısında ise “terör örgütleri tarafından İsrailli hedeflere yönelik saldırı amaçlı siber faaliyetler için kullanılan bir sığınak apartman dairesi” vuruldu.

Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, “Daire, bir anaokulunun hemen dibindeydi. Bu durum Hamas terör örgütünün askeri altyapısını yoğun nüfuslu sivil alanların göbeğine yerleştirerek sivilleri kasıtlı olarak tehlikeye attığını bir kez daha kanıtladı.” ifadelerine yer verildi.

İSRAİLLİ ASKERLER GÜVENLİK KAMERALARINI KAPATTIRMIŞTI

Söz konusu hava saldırıları, İsrailli askeri yetkililerin Gazze Şeridi sakinlerinden hem evlerde hem de işyerlerinde güvenlik kameralarını kapatmalarını istemesinin ardından meydana geldi. İsrail Savunma Kuvvetleri, kameraların Hamas siber casusları tarafından sivillerin veya İsrailli askerlerin hareketlerini izlemek üzere hacklenebileceğini iddia etmişti.

İsrail tarafından duyurulan iki saldırı, İsrail’in Filistin’de Hamas’a ait siber tesisler olduğu iddia edilen merkezlere yaptığı olan ikinci ve üçüncü hava saldırısı olarak kayıtlara geçmiş oldu. İlk saldırı 2019 yılının Mayıs ayında gerçekleşmişti.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu