Türkiye

Türk hackerların zararlı yazılım saldırısı 11 ülkeyi etkiledi

Türk hackerların zararlı yazılım saldırısı 11 ülkeyi etkilediTürk hackerların kullandığı kripto madencilik yapan zararlı yazılımın 11 ülkeye bulaştığı ortaya çıktı.

Check Point siber güvenlik firmasının araştırmasına göre, Türkçe konuşan bilgisayar korsanları kurbanlarına “Google Translate Desktop” adlı uygulamanın bağlantısı göndererek zararlı yazılımlarını 11 ülkeden binlerce sisteme gönderdi.

Araştırmacılar, masaüstü uygulamaları indirilen bir web sitesi keşfetti. Sitede yer alan Google Desktop, Google Translate gibi uygulamaları indirenlerin bilgisayarlarına arka planda kripto madencilik yapan bir yazılımı da gizlice yüklüyor.

Türk hackerlar Joe Biden’ın kampanya sitesini hackledi

Söz konusu uygulamaların olduğu site “Google Translate Desktop download” gibi basit bir Google aramasıyla bulunabiliyor.

Türk hackerların zararlı yazılım saldırısı 11 ülkeyi etkiledi

Uygulama silinse bile uzun bir süre sistemde kalan zararlı yazılım, sistemdeki bilgilere ulaşarak kripto madencilik yapmaya devam edebiliyor ve tehdit aktörlerine para kazandırıyor.

Chromium tabanlı çok sayıda uygulama barındıran sitede 100 binin üzerinde indirilen yazılımlar da yer alıyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu