Siber Güvenlik

Fidye yazılım ödemelerinde dikkat çeken düşüş: Miktar artsa da ödeme azaldı!

Ortalama fidye ödemelerindeki artışa rağmen, dünya çapında fidye yazılım saldırılarını paraya çevirme oranında büyük düşüş yaşandı.

Coveware siber güvenlik şirketinin araştırmasına göre, 2023 yılının ikinci çeyreğinde, fidye yazılım saldırıları mağdurlarının ödemelerinde yüzde %34’e varan bir şok düşüş yaşandı.

Araştırmada  şirketlerin siber güvenlik ve bilgi güvenliği olaylarına yanıt verme konusundaki eğitimlere yatırım yapmaya devam etmeleri sonuçta etkili olduğu görüşü dile getirildi.

İstatistiklerdeki trajik düşüşe rağmen, siber tehdit aktörleri her geçen gün yeni saldırı ve şantaj teknikleri geliştirmeye devam ediyor.

Fidye yazılım gruplarından CloP’a dikkat çekilen araştırma, ortalama fidye miktarının 190 bin424 ABD dolarına yükseldiğini ortaya koydu. Bu rakam 2023 yılının ilk çeyreğine göre yüzde 20 oranında bir artışa karşılık geliyor.

SİBER GÜVENLİK FARKINDALIĞI ETKİLİ OLDU

CloP grubunun, MOVEit zafiyetinin istismar edildiği saldırılarda 75-100 milyon dolar arası fidye tahsil ettiği tahmin ediliyor. Söz konusu fidye miktarı Kanada’nın yıllık siber saldırlara yönelik güvenlik bütçesinden daha büyük.

FBI, Hive fidye yazılım çetesine nasıl sızdı?

Rapora göre, 2023 yılının ikinci çeyreğinde özellikleri küçük işletmeleri hedef alan Hizmet olarak fidye yazılımı (RaaS) (Ransomware as a Service) gruplarının saldırılarında dikkati çeken bir azalma gözlemlendi.

Fidye yazılım ödemelerinde dikkat çeken düşüşSaldırılarda  ödemeler azalırken , en aktif gruplar arasında uzun süre yer alan Dharma ve Phobos gibi fidye yazılımı grupları etkisiz hale geldi. 2023 yılının bugüne kadarki döneminde Dharma/Phobos saldırıları, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yaklaşık %37 oranında azaldı.

Fidye yazılım piyasasının yüzde 15’ini Black Cat ve Black Basta grupları ilk iki sırada paylaşıyor. Bu grupları Royal, Lockbit ve Akira fidye çeteleri izledi.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu