Siber Güvenlik

FBI: Apple’ın yardımına gerek yok, kilidi kırdık

ABD Adalet Bakanlığı, FBI’ın mahkeme kararına direnip şifre sistemini devre dışı bırakmayan Apple’a artık ihtiyaç duyulmadığını ve FBI’ın San Berdardino saldırganının iPhone verilerine bağımsız bir kaynağın yardımıyla ulaşıldığını duyurdu.

ABD Adalet Bakanlığı, Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) Apple’ın yardımı olmadan San Berdardino saldırganına ait iPhone’un şifresini kırabildiğini duyurdu ve Apple ile FBI arasındaki ‘şifre davasının’ da sona erdiğini duyurdu.

İLGİLİ HABER >> FBI SAVAŞI BİTMEDEN APPLE NASIL ZAFERİNİ İLAN ETTİ?

Geçen ay mahkeme, yetkililerin saldırgan Rizwan Farook’un iPhone’una erişim için Apple’ın yeni bir yazılım geliştirmesi hükmüne varmıştı.

Fakat mahkeme kararına direnen Apple, kullanıcıların telefonuna erişim için şifre sistemini devre dışı bırakmanın ‘tehlikeli bir emsal oluşturacağını’ savunuyordu.

Mahkeme kararı gizlilik ihlali tartışmalarına neden oldu. Ay başında BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Raad al Hussein, kararın “Pandora’nın kutusunu” açma riski taşıdığını ifade etmişti.

İLGİLİ HABER >> APPLE – FBI SAVAŞINDA YENİ DÖNEM: IPHONE’U YARDIMSIZ DA DEŞİFRE EDERİZ

FBI direktörü James Comey ise tartışmalarla ilgili “işinin en zor sorusu” yorumu yaptı fakat cep telefonlarından elde edilen bilgilerin de hayatları kurtardığını, çocukları kurtardığını ve ‘terör saldırılarını önlediğini’ söyledi.

Adalet Bakanlığı, iPhone’daki verilerin Apple’dan bağımsız olarak ulaşılması üzerine mahkeme kararının da düşmesi talebinde bulundu.

Savcılar, geçen haftaki açıklamalarında “dışarıdan bir üçüncü tarafın” iPhone’un şifre sistemini devre dışı bırakacak bir yol bulduğunu ve Apple’ın yardımına ihtiyaç duyulmadığını kaydetmişti.

Apple da bunun üzerine, nasıl erişim sağlanacağını bilmediklerini ancak hükümetin iPhone’un zayıflıklarını bulması durumunda kendileriyle paylaşmasını umduklarını söylemişti.

FBI’ın cep telefonu verilerine ulaşmak istediği Rizwan Farook, geçen yıl Aralık ayında eşiyle beraber San Bernardino’da 14 kişiyi öldürmüştü.

Farook ve eşi Tashfeen Malik daha sonra polis operasyonunda vurularak öldürüldü.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu