KüreselSektörel

Apple – FBI savaşında yeni dönem: “iPhone’u yardımsız da deşifre ederiz”

Apple şirketinin iPhone marka akıllı telefonunun şifresinin Amerikan makamlarına verilmemesi nedeniyle baş gösteren anlaşmazlıkta savcılık üretici şirketin yardımı olmadan da, hakkında terör kovuşturması yapılan şahsın özel verilerine ulaşılabileceğini duyurdu. Yabancı bir kuruluşun iPhone verilerini deşifre etmek üzere geliştirdiği yöntemin ayrıntıları hakkında bilgi vermeyen savcılık yöntemin denenecek olması nedeniyle sözlü mütalaanın ertelenmesini talep etti.

İLGİLİ HABER >> APPLE GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİ ARTIRIYOR

Amerikan Adalet Bakanlığı yetkili mahkemeye 5 Nisanda bilgi verileceğini duyurdu. Deşifre yönteminin yararlı olması durumunda, yüksek mahkemeye kadar intikal etmesi muhtemel olan davanın düşebileceği belirtiliyor.

iPhone, aralık ayında San Bernardino’da 14 kişiyi katleden İslamcı saldırganlar tarafından kullanılmıştı. Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI saldırganların IŞİD ile bağlantılarının olup olmadığını araştırıyor. Adalet Bakanlığı mahkeme kararıyla Apple şirketinden, faillerin telefonundaki şifreyi kırmak üzere yeni bir yazılım hazırlamasını istiyor. Apple, kötü niyetli şahıs ve hükümetler tarafından da kullanılabilecek bir emsal yaratacağı gerekçesiyle bu talebi ret ediyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu