ABDİranUluslararası İlişkiler

Siber korsanlar, su tesisinin kontrolünü ele geçirmiş

İranlı siber korsanların, ABD’nin New York kentindeki bir baraja saldırı yaptıklarının ortaya çıkması gündemdeyken bir grup korsanın bir su arıtma tesisinin kontrolünü ele geçirdiği ortaya çıktı.

Bir sorun olduğunu anlayan tesis yöneticilerin, daveti üzerine durumu inceleyen Verizon şirketi, korsanların, suyun temizlemek için kullanılan kimyasalların oranı ve şehre verilen suyun miktarıyla oynadıklarını bildirdi.

İLGİLİ HABER >> ABD İRANLI HACKERLARI BHARARA EŞLİĞİNDE AÇIKLADI

Verizon, şirketin nerede olduğunu ve ismini güvenlik nedeniyle açıklamadı ancak müşteri sayısının 2.5 milyon olduğunu belirtti.

Tesisin, bilgisayar sistemlerini yönetmek için çok eski bir yazılım kullandığı ve en son 1988’de güncellenen bir IBM sisteminin devrede olduğunu ifade edildi. Korsanların, şirketin internetten ödeme sistemi üzerinden bilgisayar ağına girdiği ve 2.5 milyon kullanıcının bilgilerine ulaştıkları belirtildi.

Bununla birlikte Verizon şirketi, korsanların su arıtma tesisinin kimyasal arıtma ve su miktarıyla oynadıklarının pek farkında olmadıklarını da kaydetti. Aksi taktirde şirketin ve kullanıcıların çok ciddi bir sorunla karşı karşıya kalabileceğini vurguladı.

İLGİLİ HABER >> İRANLI HACKERLAR AMERİKAN BARAJINA SIZMIŞ

Bununla birlikte, tesis çalışanlarının bir sorun olduğunu fark ederek vanaları düzgün bir konuma getirmeleri de olası bir faciayı engellemiş oldu.

Bu tesiste yaşanan sıkıntı, daha büyük bir çapta Ukrayna ve İsrail’de yaşanmıştı. Ukrayna’daki bazı elektrik tesislere yönelik saldırı sonucu büyük çapta elektrik kesintisi yaşanmıştı.

İsrail’in elektrik müdürlüğü de yaşadığı siber saldırı neticesinde bilgisayar sistemlerinde sorun yaşamıştı.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu