Siber Güvenlik

Bilgisayar korsanlarından uykuları kaçırtacak 5 saldırı

Amerika’da her yıl düzenlenen “Black Hat” konferansında bilgisayar korsanlarının ortaya koyduğu son ‘marifetler’ uykularınızı kaçıracak cinsten. Korsanlar arasında drone ile bir bilgisayar sistemine uzaktan saldırı ve araç hacklemek gibi saldırıların olduğu ürkütücü hünerlerini gösterdi.

İLGİLİ HABER >> E-TİCARET DEVİ 21 MİLYON KULLANICI HESABINI HACKERLARA KAPTIRDI

  1. Sosyal Medya Saldırısı

Londra merkezli International Business Times internet sitesinde yayımlanan ilk korkunç saldırı, sosyal medyaya ilişkin. Güvenlik uzmanı John Seymour ile güvenlik firması ZeroFox’dan Philip Tully’nin geliştirdiği kimlik hırsızlığı yazılım, Twitter kullanıcılarını hedef alıyor.

Yazılım, bir kullacının attığı mesajlar üzerinden kapsamlı bir bilgi ediniyor. Yazılım, hedef alınan kullanıcı veya kullanıcıların mesajlaşlarını takip edip bu kişi veya kişileri yakından tanıyor. Ardından da bu kullanıcının zaman tüneline ilgisini çekebilecek bir mesaj atıyor. Bu mesajda bulunan linki tıklayan kullanıcı, kötü niyetli yazılımın ağına düşmüş oluyor. İkili, mesajlardaki başarı oranının yüzde 60 olduğunu savundu.

  1. Drone ile korsan saldırı

“Danger Drone” adı verilen modifiye bilgisayar ile korsan, bir bilgisayar sistemine uzaktan erişim ile saldırı düzenleyebiliyor. Bu şekilde fiziksel olarak bilgisayar ağına yakın olmasa dahi korsan, güvenlik elemanları ile çevrili bir bölgeye bilgisayarı göndererek korsan saldırısını düzenleyebiliyor.

  1. Sahte uçak bileti

Polonyalı bilgisayar uzmanı Przemek Jaroszewski, bir havalimanında bekleme salonuna girmesine izin verilmemesi üzerinde bu programı yazmış.

Jaroszewski, “Akıllı cep telefonları ile bu giriş kartını hazırlamak 10 saniye alıyor. Ayrıca yasal gözükmesi de gerekmiyor çünkü bir görevli ile muhattap olmuyorsunuz” diye konuştu. Bilgisayar uzmanı Jaroszewski, bu programını halkın kullanımına açmayı düşünmediğini söyledi.

  1. ‘Şeylerin İnterneti’ne virüs saldırısı

Bilgisayar konferansı sırasında NewAE Teknoloji şirketinden güvenlik uzmanları, akıllı evleri nasıl ele geçirebileceklerini anlattı. Akıllı evlerin ve arabaların bu yüzden bilgisayar korsanlarının kontrolüne geçebileceği belirtildi.

  1. Arabanın kontrolü korsanların elinde

2015 yılındaki konferans sırasında bir arabayı nasıl kontrol altına aldıklarını gösteren Charlie Miller ile Chris Valasek adlı ikili, başka bir aracı kontrol altına alarak araç yavaşlarken sert bir dönüş aldırabileceklerini gösterdi.

Ayrıca ikili, arabaya anı fren yaptırdı veya hızlandırdı. Miller sunum sırasında, “Belli bir araç şirketinin tehdit altında olduğunu düşünmeyin” dedi.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu