KüreselSektörel

Dark web’deki kişisel izlerinizi silen program: Matchlight

Veri güvenliği, internet kullanıcıları için vazgeçilmez olmasına rağmen, paylaşmak istenilmeyen verilerin akıbetini kesin olarak bilinmiyor. Dark web, kredi kartı numarasından diğer mahrem detaylara kadar pek çok bilginin satılabildiği büyük bir market olduğu gibi, öğrenciler için de notlarını yükseltmek için bir araç işlevi görebiliyor.

Peki isminizin, telefon numaranızın ya da kredi kartı bilgileri gibi kişisel bilgilerinizin dark web’de bulunup bulunmadığını nasıl kontrol edebilirsiniz? Bilgi güvenliği şirketi olan Terbium Labs, bunun için internetin karanlık yerlerindeki verileri ortaya çıkaran ‘Matchlight’ adlı bir ürün geliştirdi.

İLGİLİ HABER >> SANAL DÜNYADA BIRAKTIĞINIZ İZLERE DİKKAT

Ürün Sosyal güvenlik numarası ya da bir doküman içeriğine kadar verilen herhangi bir anahtar sözcükle bağlantılı tüm verilere ulaşabiliyor ve bu bilgileri toplayan ağ gezginleri hakkında kullanıcıyı uyarabiliyor. Sonrasında ise verilerin dijital parmak izlerini yaratıp bilgilerinizin gizliliğinden emin olmanızı sağlıyor.

Tüm sürecin tek yönlü şifrelemeyle müşteri odaklı olduğunu ve ürünün kişisel hiçbir veriyi saklamadığını belirten şirket, sistemin veri tabanında saptanan izden hemen birkaç dakika sonra uyarı yaptığını da ekliyor. Ancak, dark web’de kendinizi aramak 24 saati bulabilir. Kullanımı belirli bir limite kadar ücretsiz olan Matchlight, sonrasında ücretli abonelikle hizmet vermeye devam ediyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu