Uncategorized

Siber korsanlar, Fransız kanalın ekranını karartıyordu

Fransız TV5Monde kanalı, korsan saldırı nedeniyle tüm kanal yayınlarını kaybetmekten son anda kurtuldu. 2015 Nisanında yaşanan saldırıyı, Rus korsanların gerçekleştirdiği açıklandı.

İlk önce radikallerin düzenlediği sanılan saldırıya ilişkin Fransız yetkililerin yaptığı araştırma, saldırının arkasında Rusların olduğunu gösterdi.

8 Nisan 2015 tarihli saldırı, TV5Monde’nin yeni bir kanalı daha yayına çıkarmasının akşamında yaşandı.

İngiliz BBC kanalının haberine göre, kanalın yayın yönetmeni Yves Bigot, yeni kanalın açılmasını kutladığı akşam saatlerinde telefonuna bir sürü mesaj yağmaya başladığını söyledi. Mesajlarda, toplamda 12 kanalın yayından koptuğu anlatılıyordu.

İLGİLİ HABER >> RADYO İSTASYONLARI KOLAY ŞİFRE KURBANI OLDU

BBC’ye konuşan Bigot, “Televizyon dünyasında başınıza gelebilecek en kötü şey. Kanalı tamamen kaybetmeye çok yakındık” dedi.

Zamana karşı büyük bir yarışın başladığını belirten Bigot, “O gün yeni bir kanalı hizmete soktuğumuz için teknik ekipler o gün çalışıyordu. Teknik ekipten biri, saldırıların kaynağı olan makineyi bulup internet ile bağlantısını kesti. Bu şekilde saldırı durdu” diye konuştu.

Saldırının kesilmesinin ardından sabah saatlerinde bir kanalın tekrar yayına başladığını anlatan Bigot, “O teknik eleman artık bir kahraman” dedi.

8 Nisan’daki saldırının öncesinde sanal korsanların, 23 Ocak tarihinde sisteme sızdığı ve kanalın nasıl yayın yaptığını öğrendikleri ortaya çıktı. Bundan sonra kötümcül bir yazılım hazırlayan korsanlar, sisteme saldırı başlattı.

Ayrıca korsanların, yedi farklı noktadan saldırı yaptıkları da belirlendi. Merkezde uzaktan kumandalı kameraları tedarik eden Hollandalı şirketin de saldırı altında olduğu ortaya çıktı.

Sanal saldırıyı o dönem, “Sanal Halifelik” diye bir örgüt üstlenmişti. Bu siber saldırı, Charlie Hebdo’ya yapılan silahlı saldırının birkaç ay sonrasında meydana gelmişti.

Ancak BBC’nin haberine göre, Fransız yetkililerin yaptığı araştırma, başka bir fotoğraf ortaya koydu.

Saldırganların, radikalleri hedef göstererek kendilerini gizlemeye çalıştıkları ortaya çıktı. Kanalın yayın yönetmeni Bigot’a, saldırının arkasında Rusların olduğu ve kendilerine APT28 diye adlandırdıkları kaydedildi.

“Bizi niye hedef seçtiler bilemiyorum” diyen Bigot, saldırıyla kanalın yok edilmesinin hedeflendiği ve bunun arkasında APT28’in olduğunun ortaya çıktığını belirtti.

Bigot, “Ama araştırmalar, neden TV5Monde’nin hedef alındığını ve bu gruba kimin emir verdiğini ve para sağladığını ortaya koyamayacak” diye konuştu.

BBC, sanal korsanların bilgi için bilgisayar ağlarına sızdığını ancak yok etmek için saldırmadıklarını yazdı.

Yves Bigot, saldırının arkasından çalışanların eposta yerine faks makinelerini kullanmak durumunda kaldığını söyledi. İnternete tekrar bağlanmak için aylarca beklediklerini söyleyen Bigot, mali zararın da ilk yıl için 5.6 milyon dolar olduğunu, ayrıca sistemi korumak için de 3.4 milyon dolar harcadıklarını kaydetti.

Siber saldırı, kanal içindeki çalışma sistemini de etkilemiş. Sisteme genel her eposta özel bir denetlemeden geçerken dışarında gelen flaş bellekler de kontrolden geçiriliyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu