Siber Güvenlik

Araba hackleme sezonu devam ediyor

Güvenlik uzmanları Charlie Miller ve Chris Valasek’in, Jeep Cherockee marka araçları 10 mil uzaktan hacklemesinin ardından otomobil sektörü bir diğer hackleme olayıyla sarsıldı.

İLGİLİ YAZI >> ARABALARDA İNTERNET İHTİYAÇ MI, SALDIRIYA KAPI AÇAN BİR LÜKS MÜ?

Washington D.C.’de düzenlenen Usenix Güvenlik Konferansı’nda sunum yapan araştırmacılar; sigorta şirketlerinin, sürücülerin araç kullanma alışkanlıklarını tespit etmek için arabalara yerleştirilen internet bağlantılı bir cihazdaki güvenlik açığını istismar etmeyi başardı. Bir SMS mesajıyla dahi istismar edilebilen açıklığı kullanan araştırmacılar, bu sayede aracın fren sistemleri de dahil olmak üzere birçok merkezi mekanizamayı kontrol edebileceklerini açıkladı.

İLGİLİ YAZI >> GM ÜRETTİĞİ ARABALARIN SİBER GÜVENLİĞİ İÇİN AYRI BİRİM KURDU

Bir Fransız firmasının ürettiği teçhizat kilidini kullanan sigorta şirketleri araçların gittikleri yol boyunca çeşitli göstergeleri kullanarak sigorta primini belirlemeyi amaçlıyor. Chrysler geçtiğimiz ay Jeep Cherockee marka araçlarda istismar edilen güvenlik açığı nedeniyle 1.4 milyon aracı geri çağırmıştı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu