KüreselSektörel

GM ürettiği arabaların siber güvenliği için ayrı birim kurdu

GM ürettiği arabaların siber güvenliği için ayrı birim kurdu

Siber tehditlerin giredek artması ve finans bankacılık gibi sektörlerin dışında bulunan şirketlere de maddi zarar vermesi dev holdingleri siber güvenlik alanında adım atmaya zorluyor. Siber tehditlere karşı dışarıdan güvenlik hizmet alan şirketler artık kendi bünyeleri içerisinde ürünlerinin siber güvenliğini sağlamak için özel birimler kurmaya başladı.

Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan General Motors geçtiğimiz hafta, şirkette yöneticilik yapan Jeff Massimilla’yı siber güvenlikten sorumlu birimin başına getirdi. Amerikanın en büyük araba üreticisi olan General Motors, ürettiği akıllı arabaların hackerlardan korunmasını öncelikli hedef olarak açıklarken, şirketin rakiplerine ‘güvenlik’ konusunda fark oluşturmasının amaçlandığı ifade edildi.

Arabaların motor ve klima gibi sistemleri küçük bir bilgisayar tarafından yönetildiğinden, hackerların arabaların dışarıdan kontrolünü ele geçirmeleri sadece bir kaç dakikalarını alıyor. Siber Güvenliğin tekik boyutuyla ilgili en önemli konferanslardan biri olan Def-Con’da geçen sene Charlie Miller ve Chris Valasek Toyota Prius ve Ford Escape modellerinin sistemlerini nasıl kontol ettiklerini göstermişlerdi.

ABD’de ‘I am the Calvary’ adlı bir grup General Motors’a mektup yazarak ürettikleri arabalardaki güvenlik açıklarını bildirmiş ve güvenlik için temel önlemleri açıklamalarını istemişti.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu