Akıllı saatler güvenlikte sınıfta kaldı

Teknoloji devlerinin birbiri ardına piyasaya çıkardıkları akıllı saatlerin, siber güvenlik konusunda yeterli olmadığı ileri sürüldü. TrendMicro şirketinin yayınladığı raporda Apple, Samsung, Motorola, LG, Sony, Asus ve Pebble’ın ürettiği akıllı saatlere uygulanan güvenlik testlerinin sonuçları paylaşıldı. Fiziksel güvenlik, data bağlantıları ve bilgi depolanması kategorilerinde yapılan testlerde özellikle fiziksel güvenlik konusunda akıllı saatlerin zayıf olduğu sonucuna varıldı. Parola ile kimlik doğrulama özelliğinin ön tanımlı olmaması en kritik güvenlik açığı olarak tespit edilirken, Apple Watch’da zaman aşımı  özelliğinin bulunmamasına dikkat çekildi.

TrendMicro raporuna göre test edilen saatler güvenlik yerine konfor tercih edilerek tasarlanmış. Saatlerin fotoğraf, adres defteri, takvim hatta uçak biletleri gibi kullanıcıların kişisel bilgilerini depoladığına dikkat çekilen raporda, sadece Apple Watch’un çalınması/kaybolması durumunda uzaktan bu bilgileri silme özelliğine sahip olduğu vurgulandı.

HAFTALIK HABER BÜLTENİNE ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ


Verdiğiniz bilgiler 3. parti firma veya kişilerle paylaşılmayacaktır, sadece verdiğiniz talimat istikametinde kullanılacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.