KüreselSektörelTeknikVeri Kaybı

Apple Güvenlik Önlemlerini Artırıyor

Apple’ın iCloud hizmetinden Jennifer Lawrance, Kate Upton gibi ünlülerin fotoğfaflarının çalınması, teknoloji devini harekete geçirdi. Apple CEO’su Tim Cook, kullanıcıların güvenliğini sağlamak için şirketin daha fazla emek sarfedeceğini duyurdu. Wall Street Journal‘da Cuma günü çıkan bir haberde, Cook, fotoğrafların nasıl çalındığını açıkladı. Apple’ın gelecekte benzeri bir mahremiyet hırsızlığını engellemek için ne yapacağına değinen Cook, fotoğrafların “sosyal mühendislik” yoluyla sızdırıldığını doğruladı. Siber saldırganların, kullanıcıların güvenlik sorularını doğru cevaplayarak ya da phishing saldırıları düzenleyerek dosyaların çalındığını belirtti.

Cook, Apple şirketinin bu saldırıları nasıl engellemeyi planladığına da değindi. Bu tür bir saldırının tekrarlanmaması için artık Apple, herhangi biri şifre değiştirmeye, iCloud dosyalarını başka bir cihaza geri döndürmeye, veya yeni bir cihazdan ilk defa bir hesaba girmeye çalışırsa, hesap sahiplerine uyarı mesajı gönderecek. Ayrıca iCloud için gelecek iOS güncellemelerinde iki faktörlü giriş sitemi geleceğini aktardı. Google’ın bir süredir uygulamakta olduğu bu güvenlik önlemleri, Apple gibi bazı teknoloji şirketlerince geriden takip ediliyor.

Fotoğrafların sızdırılmasından sonra bir çok kullanıcı, Apple’ın FindMyiPhone hizmetindeki bir açıklıktan dolayı bu sızdırmanın gerçekleştiğini düşünüyor. Bu konuda müşteri güvenini sarsmamak için herhangi bir açıklama yapmayan Apple, bu hafta tanıttığı yeni iPhone ürünlerine olan güvenin azalmaması için böylesi bir suskunluğa başvurmuş olabilir. Cook röportajında buna değinmiyor fakat Apple’ın kullanıcılarını gerektiği şekilde uyarıp eğitmemiş olduğu konusunda bir itirafta bulunuyor. Farkındalık artırmanın önemini tekrar vurguluyor ve bu bu farkındalık artırma görevinin de öncelikle teknoloji üreticisi şirketlere düştüğünü kabul ediyor.

ABD kanunları, teknoloji şirketlerinin kullanıcıların bilgi güvenliğini sağlamaları konusunda herhangi bir düzenleme getirmiyor. Bu tür şirketler de kullanım kolaylığını sağlamak maksadıyla, bazı güvenlik önlemlerinden feragat etmeyi seçebiliyor.

Ünlü fotoğrafları sızdırılması hadisesi, Apple’ı bu konuda daha somut adımlar atmaya itmiş görünüyor. Bazı uzmanlarsa Apple’ın uygulamayı düşündüğü kimi ek önlemlerin işe yaramayacağı görüşünde.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu