ABDSektörel

Pace Üniversitesine dev siber güvenlik bağışı: Yeter ki uzman yetişsin!

Amerikan Ulusal Bilim Vakfı (NSF) yeni nesil siber güvenlik profesyonellerini yetiştirmesi için Pace Üniversitesi bünyesinde bulunan Seidenberg Bilgisayar Bilimi ve Bilgi Sistemleri Fakültesi’ne 2,5 milyon dolarlık bağışta bulundu.

Bu bağış, 2010 yazından bugüne kadar NSF’nin 1 milyon dolar verdiği CyberCorps programının genişletilmesi için yapıldı. Üniversite yönetimi yaptığı bir açıklamayla, NSF’den gelen ek 2,5 milyon dolarlık yeni yardımın önümüzdeki 5 yıl boyunca üniversitenin programının geliştirilmesinde kullanılacağını bildirdi

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”3″]

Söz konusu bağış yıllık olarak 3 ya da 4 siber güvenlik öğrencisini destekleyecek, siber güvenlik alanındaki öğrenci araştırmalarına ve lise öğretmenleri için yapılan GenCyber siber güvenlik programı gibi dışarıya açık programlara destek olacak.

İLGİLİ HABER >> PACE YENİ NEASİL GÜVENLİK UZMANLARINI NASIL YETİŞTİRİYOR?

Söz konusu bağış aynı zamanda üniversite profesörleri Li-Chiou Chen, Joseph Ryan, Darren Hayes ve Andreea Cotoranu tarafından yönetilen “Cybercorps’a Çoklu Yolla Yaklaşım – Yenilenme” projesini de destekleyecek. Bu proje, Pace Üniversitesi’ndeki Cybercorps: Hizmet Bursu (SFS) projesini de genişletecek. Bu program, mezunları, bilgi güvenliği uyumluluğu ve denetimi, ağ güvenliği yönetimi ve adli bilişim gibi siber güvenlik hizmetleri ihtisas alanlarında uzmanlaşmaya hazırlayacak.

Pace Üniversitesi, 2004 yılından beri Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı ve İç Güvenlik Bakanlığı tarafından Ulusal Bilgi Güvenliği Eğitiminde Akademik Üstünlük Merkezi (CAEIAE) olarak belirleniyor.

Pace Üniversitesi’ni ve Cybercorp girişimini destekleyen Amerikan Temsilciler Meclisi üyesi Nita Lowey, “21. yüzyıl ekonomisinde hassas kişisel ve kurumsal bilgilerin korunması dışarıdan çok büyük ilgi çekmeli.” diye konuşuyor.  Bu federal yatırımların Pace Üniversitesi’ndeki siber güvenlik eğitiminin iyileştirilmesine yardım edecek olmasından memnun olduğunu belirterek, “Böylece dünya genelinde giderek artan bilgisayar korsanı ve siber suçlu tehdidi ile mücadele etmek için gerekli olan profesyonelleri yetiştirebiliriz. Senato Tahsisat Komitesi’nin bir üyesi olarak, artan ulusal güvenlik ihtiyaçlarını karşılayacak yatırımlar için mücadele etmeye devam edeceğim.” değerlendirmesinde bulunuyor.

New York bölgesinin Demokrat Senatörü Charles E. Schumer de şöyle ekliyor: “Pace Üniversitesi’nde, yeni yeni oluşmakta olan siber güvenlik sektörüne girmek isteyen yeni öğrencileri destekleyecek olan bu bağışı duyurmaktan çok memnunum. Bu kaynak, siber güvenlik alanındaki öğrenci araştırmalarına ve bazı dışarıya açık sosyal programlara destek olacak – buna halen devam etmekte olan GenCyber adlı öğretmenlere siber güvenliği nasıl öğreteceklerinin anlatıldığı çalıştay da dahil. Siber güvenlik, milyonlarca Amerikalının hayatını etkileyen aynı zamanda ulusal güvenliğini ve kritik altyapısını etkileyen bir konu olmuştur.  Bu alana girecek olan yeni ve eğitilmekte olan işçilerin bulunması harikulade bir şey ve ben biliyorum ki Pace Üniversitesi bu tehditleri bertaraf etmeleri için bu öğrencilere birinci bir sınıf eğitim sunacaktır.”

Bağış için görevlendirilen müfettiş yardımcısı Ryan da şöyle konuşuyor: “Beş yıldan daha az bir süre önce kimse siber güvenlik konusuyla ilgili değildi. Bugün ise FBI, bunu güvenliğimiz için bir numaralı tehdit olarak kabul ediyor. Bilgisayar korsanları elektrik ve güç santralleri gibi güvenli sistemlerimize sızabiliyorlar ve onları kapatabiliyorlar.  Bu bağış ülkemizin güvenliği adına atılmış çok büyük bir adımdır.”

İLGİLİ HABER >> FBI – HACKER İŞBİRLİĞİ HECTOR MONSEIGNUR OPERASYONU

Program yöneticisi Chen de şu ifadeleri  kullanıyor: “NSF’den gelecek sürekli destek ile Pace Üniversitesi’nin CyberCorps programının sadece bilişim yetenekleri ile değil aynı zamanda pratik yetenekleri ve problem çözme kapasiteleri ile çalışma sahasına girecek gelecek neslin siber güvenlik profesyonellerini yetiştirmesi bekleniyor. Lisans, Lisansüstü ve Doktora seviyesindeki akademik programlarla Seidenberg Fakültesi zaten hem kamu hem de özel sektörde olmak üzere – buna FBI, Savunma Bakanlığı, New York Senatosu da dahil – siber güvenlik alanında büyük bir mezun ağı kurmuş durumda. Bu yeni CyberCorps bağışı, siber güvenlik öğrencilerimizin profesyonelce hazırlanmalarını daha da geliştirmemize ve halk eğitim merkezleri veya liselere verilecek dış akademik programlar sayesinde öğrenci hattımızı büyütmemize imkan tanıyacak.”

Bu bağış üzerinden burs alacak öğrenciler, mezuniyetlerinden sonra belli bir süre daha devlet kurumlarında çalışmaya devam edecekler. Bu bağış, halen Pace Üniversitesi öğrencisi olan nitelikli siber güvenlik uzmanlarını da, halk eğitim merkezinden transfer olan öğrencileri de ve diğer üniversitelerden yeni mezun olmuş öğrencileri de destekleyecek. Bağış tarafından desteklenen bütün öğrencilerin, hem siber güvenlik hem de matematik alanındaki ana müfredatı tamamlamamaları şartı koşuluyor. Aynı zamanda ya ceza adaleti ve işletmecilik ya da başka bir bilim dalından ders almaları gerekiyor. Öğrenciler aynı zamanda araştırma projelerini ve profesyonel kalkınma faaliyetlerinde de bulunacaklar.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu