Siber Güvenlik

150 yıllık iplik fabrikası, bir Siber Köy’e dönüşüyor

Amerika’da bir üniversite, yaklaşık 150 yaşındaki bir iplik fabrikasını bir “siber köy” haline getirmenin planlarını yapıyor. Georgia eyaletinde bulunan Augusta Üniversitesi, 1882 yılında kurulmuş olan Siber Mill adlı fabrikanın gelecekteki en büyük siber güvenlik merkezlerinden biri yapma ve hatta bir “siber köy” olarak geliştirme planları üzerinde duruyor.

İLGİLİ HABER>> İNGİLİZ ÜNİVERSİTELERİ SİBER SAVAŞÇI YETİŞTİRMEK İÇİN KOLLARI SIVADI

Bunun sebebi ise Amerikan ordusunun bünyesinde bulunan Siber Ordu Komutanlığı’nın (ARCYBER) merkezinin Augusta’da bulunan Gordon Üssü’ne taşınacak olması. Üniversite bünyesinde kurulacak bir siber güvenlik programı, Siber Mill’de kurulacak bir “siber köy” ile birleştiğinde hem öğrenciler için büyük bir imkan hem de üniversite için büyük bir büyüme potansiyelini beraberinde getirecek.

ARCYBER’in Augusta’da bulunan ve 1917’de inşa edilmiş, halen de ordunun muhabere teşkilatının merkezi konumundaki Gordon Üssü’ne taşınma planlarının kamuoyuna yansıması, Augusta’daki kurumları da heyecanlandırdı. Bunlar arasında Augusta Üniversitesi de bulunuyor.

İLGİLİ HABER >> ABD ORDUSU SİVİL HACKER YETİŞTİRECEK

Augusta Üniversitesi Başkanı Brooks Kell, bu gelişmeyle kurmayı planladıkları bir siber güvenlik ve hatta “Siber köyün”, Augusta Üniversitesi’nin gelecekteki en büyük güçlerinden biri olacağını düşünüyor. Keel, Fort Gordon’da yapılacak Siber Ordu Komutası’nın, üniversitenin siber güvenlik ve bilgisayar bilimi programlarının büyümesini ve güçlenmesini sağlayacak bir potansiyele sahip olduğunu belirtiyor. Keel’e göre üniversite, “Siber güvenlik ve onun bütün ilgili alanlarıyla – bilgisayar bilimi, bilgi teknolojileri, sağlık bilişimi – meşgul olmak isteyen çocuklar için gelecekleri bir yer olacak.” Keel, bununla bağlantılı olarak beraberinde bir de ekonomik kalkınma getireceğini de dile getiriyor.

İLGİLi HABER >> AMERİKAN KRİPTOGRAFLARINI YETİŞTİREN GİZLİ OKULUN HİKAYESİ

Keel, 2008 yılında Louisiana Devlet Üniversitesi’nde (LSU) araştırma ve ekonomik kalkınmadan sorumlu rektör yardımcılığı yaparken kampüse ünlü video oyunları geliştiricisi EA Sports şirketini getirmesiyle adını duyurmuştu. Keel, o zaman şirketin üniversitenin fakültelerine ve uzmanlarına erişim talebinde bulunduğunu ve aynı zamanda yetenekli öğrencilerini istediğini belirtti. Keel, “potansiyel olarak işe alabilecekleri öğrencilerin tam da ortasında olmak istediler” diye ekledi.

Keel, önümüzdeki hafta Maryland eyaletindeki Meade Üssü’nde bulunan siber şirketlerin ve üslenicilerin, siber komuta merkezinin hemen yanında büyüyen ve gelişen kampüslerini incelemek üzere Meade Üssü’ne gideceğini kaydetti.

Keel’in anlattığına göre Augusta’da bu şekilde hizmet verebilecek benzer fonksiyona sahip merkezi bir lokasyon bulunmuyor; ancak eski tekstil fabrikası Sibley Mill’de bu tür bir merkez kurulabileceği belirtiliyor. 2010 yılında Augusta Kanal İdaresi tarafından satın alınan ve bugün bir hidroelektrik santrali olarak elektirik üretmeye devam eden bu devasa kompleks, öğrenciler için sınıfları barındırabileceği gibi şirketleri de buraya çekebilir, ayrıca araştırma için de yeterli alana sahip. Buradaki öğrenciler de şirketler için ayrı bir cazibeye sahip olacak. Keel, “Augusta’dan mezun olacak öğrencileri işe alıyor olacaklar. Tıpkı EA Sports’un LSU’da yaptığı gibi öğrencilere mümkün olduğunca yakın olmak isteyecekler.” ifadelerini kullanıyor.

İLGİLİ HABER >> ABD ÜNİVERSİTESİ SİBER MÜCADELE İÇİN REKOR HİBE ALDI

Burasını bir “siber köy” olarak tanımlayan Keel, tekstil fabrikasını veri merkezi olarak kullanacak şirketlere burasının kendi elektriklerini üretme ve ucuz soğutma seçenekleri sunma gibi avantajlar sağlayacağını belirtiyor.

Bir zamanlar ünlü giyim firması Levi Strauss için de üretim yapmış binanın bazı yenilenmelere ihtiyaç olduğunu söyleyen Keel, şu an Augusta Kanal İdaresi’ne ait olan binayı kimin alacağı gibi sorunların da bulunduğunu dile getiriyor. Kanal İdaresinin, bir ada üzerinde bulunan bu binayı 2010 yılında satışa çıkardığı haberleri yansımıştı.

Hafta içinde de Cape Augusta Dijital Mülkler tarafından yapılan açıklamada fabrikanın bir teknoloji kampüsüne dönüştürülmesi için kanal idaresi ile çalıştıklarını açıkladı, aynı şekilde 2 yıldır da üniversite ile iletişimde olduklarını ve burasının gelişmek için uygun bir yer olduğu vurgulandı.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu