Sektörel

ABD üniversitesi siberle mücadele için rekor hibe aldı!

Amerika’daki Georgia Teknoloji Enstitüsü, online bilgi güvenliği sağlamak çerçevesinde üzerinde çalışılan “Theia” adlı proje çerçevesinde 4.2 milyon dolarlık hibe aldı.

Enstitüde proje üzerine çalışan Dr. Wenke Lee, siber korsanların artık “bir amaç çerçevesinde” saldırılarını gerçekleştirdiklerini belirterek, “Siber korsanların eli artık daha güçlü açıkçası. Bir amaç çerçevesinde hareket ediyorlar ve günlük hayatımızı etkiliyorlar” dedi.

İLGİLİ HABER >> PACE ÜNİVERSİTESİ’NE DEV BAĞIŞ YETER Kİ UZMAN YETİŞSİN

Lee, 1990’larda yaşanan korsanlıkların daha çok “eğlence” amaçlı olduğunu hatırlatarak, “İnsanlar o zaman pek tepki göstermiyordu” diye konuştu.

Amerika’daki memurların bilgilerin çalınmasının 22 milyon kişiyi etkilediğini kaydeden Lee, “İnsanların online hesaplardaki bilgileri çalanlar,  dolandırıcılık yapabilir veya insanların tehdit edip fidye isteyebilir” ifadelerini kullandı.

Üzerinde çalıştıkları proje üzerine bilgi veren Lee, amaçlarının bilginin online olarak bir yerden diğerine gönderilirken güvenliğini sağlamak olduğunu belirtti. Proje ile online bankacılık ve alışverişlerde güvenliğin artırılması hedefleniyor.

İLGİLİ HABER >> İSRAİL SİBER GÜVENLİĞİ LİSE MÜFREDATINA ALDI

Georgia Üniversitesi hibeyi Savunma İleri Araştırmalar Proje Otoritesi (DARPA) ile Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı’ndan aldı.

Üniversite, bu yılın başında da Deniz Kuvvetleri’nin siber güvenliğini artırmak için üzerinde çalıştıkları bir proje için 2 milyon dolara yakın bir hibe almışlardı. Üniversite, yıllardır güvenlik üzerinde konferanslara da ev sahipliği yapıyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORU İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu