ABD

ABD ordusu sivil hacker çalıştıracak!

Amerikan ordusu, Cyber Branch 17 adını verdiği yeni bir siber güvenlik birimi oluşturacak ve bu hafta Korgeneral Edward C. Cardon tarafından yapılan duyuruya göre siviller için bir siber kariyer sahası oluşturacak.

ABD’nin siber komuta merkezi ARCYBER’i başında bulunan Cardon, artan tehditler ve siber savaşta kullanılan kapasiteler hakkında Salı günü Senato Silahlı Hizmetler alt komitesine konuştu. Burada ordu içinden personel bulmaya veya mevcut yetenekleri muhafaza etmeye karşı olarak, siviller için bir siber kariyer yönetimi oluşturmanın daha kolay bir işe alma süreciyle sonuçlanacağını savundu.

Cardon; yavaş kiralama süreçleri, dahili istihdam çevre tazminatlarını sınırladığı için ordu içinden yetenek bulmanın ve çalıştırmanın her zaman zor olduğunu düşünüyor. Sivil yetenekleri kiralama çabalarına “yaygın pazarlama çabaları, var olan programlarda güç aktarımı ve Ulusal Güvenlik Ajansı Personel İdare Ofisi ve Ulusal Bilim Vakfı’nın girişimlerinin” de dahil olduğunu belirtiyor.

İLGİLİ HABER >>> FBI OTÇU HACKERLARA MUHTAÇ MI KALDI?

Cardon, daha hedeflenmiş ve daha ileri işe alma, yerleştirme ve işte muhafaza etme primlerinin ve öğrenci kredilerinin yeniden ödenmesinin etkili bir sivil işgücünü cezbetmeyi, geliştirmeyi ve muhafaza etmeyi ilerleteceğini düşünüyor. Cardon bu süreçlerin yürürlükte olduğunu; ancak “tutarlı ve öngörülebilir, uzun vadeli fona” ihtiyaç duyduğunu vurguluyor.

Ordunun 126,5 milyar dolar olan (yaklaşık 85 milyar pound) 2016 bütçesinden 1,02 milyar dolar siber girişimler için ayrıldı. Buna Georgia, Gordon Üssü’nde Siber Üstünlük Merkezi’nin yeni operasyon üssü kurulması için ayrılan 90 milyon dolar da dahil. Cardon’a göre bu yatırımı desteklemek için ordunun “siber yeteneklerinden” dolayı 3 bin 806 askeri ve sivil personeli işe alması veya muhafaza etmesi gerekiyor.

İLGİLİ HABER >>> OBAMA SİBER GÜVENLİK BÜTÇESİNİ 14 KAT ARTIRDI

Korgeneral aynı zamanda ordunun, endüstrideki eğitim şemaları gibi, Deniz İhtisas Okulu ile Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü gibi kuruluşlarda bulunan siviller için mezuniyet dersleri gibi siber eğitim programlarını genişletmek için çalışabileceğini belirtiyor. Cardon, “Bunların, bir hayli yüksek olan teknolojik alan için en iyi çalışanları muhafaza etmek adına ekstra bir teşvik olarak hizmet edeceğinden eminiz” diye ekliyor.

Korgeneral Cardon, konuşmasını tamamlamak için de siber güvenliğin ABD ordusundaki her asker için en ileri öncelik olması gerektiğinin altını çiziyor: “Bütün çalışanlarımızı siber güvenliğe maruz bırakıyoruz çünkü bu onlardan sahip olmalarını beklediğimiz temel eğitimin bir parçası olmalı.”

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu